Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reluarea somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reluarea somajului

buna ziua. Am fost in somaj 4 luni dupa care m-am angajat cu contract pe durata determinata un an si 6 luni,luna aceasta imi expira contractul si nu o sa il mai prelungeasca,ce acte mi-ar trebui ca sa-mi reiau somajul?
1. Dupa ce va inceteaza CIM va prezentati la Agentia de Somaj cu actele de mai sus si cu certificatul medical pe cate il va plati Agentia de Somaj.
2. S-ar putea ca, fiind in somaj, sa nu mai beneficiati de concediu de risc maternal pentru ca nu mai exista un risc deoarece stati acasa.
3. Pe adeverinta de la medicul de familie acesta va scrie "gravida in luna...".
multumesc mult de tot pentru raspunsuri.