Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Va rog sa ma ajutati intr o problema pe care o intampin.Am divortat in Februarie la o sigura infatisare eu ramanand cu doi copii de 4 si de 8 ani .Am bagat partaj avand un apartament luat cu ipoteca de 4 ani , el fiind titularul eu coplatitor.La inceput am platit amandoi dar de aproape de 2 ani paltesc doar eu rata la apartament.Ce sanse am ca apartamentul sa ne revina mie si copiilor?
Va multumesc
ati platit cash sau din contul d-voastra?
Apartamentul este luat de 4 ani noi fiind casatoriti de 11 ani iar pe contractul de vanzare cumparare suntem trecuti amandoi.Am vreo sansa sa l castig daca eu am castigat copiii?

Va multumesc!
Ratele le am platit cash la ghiseu trecand numele meu pe chitanta.
Aveti toate sansele sa castigati apartamentul, dar se va partaja si contractul de credit, dumneavoastra urmand sa platiti creditul in continuare. Faptul ca sotul e titularul creditului nu are legatura cu dreptul de proprietate asupra apartamentului, care este bun comun.
Fata de banca si sotul va ramane obligat, pana la achitarea creditului, daca banca nu va renunta la calitatea de debitor a acestuia.

Nu conteaza cine a platit , atata timp cat s-a platit in timpul casatoriei. S-a platit din salariu, iar salariul incasat este bun comun.

Se va stabii contributia fiecaruia la plata ratelor, dupa veniturile fiecaruia, si nu dupa persoana care a platit ratele. Cine a platit efectiv conteaza doar dupa momentul despartirii.