Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plingere penala pentru marturie mincinoasa si calomnie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plingere penala pentru marturie mincinoasa si calomnie urgent

buna ziua ,un anagajat la societate in calitate de sofer dar pute si primi acte si bani .a declarat la politie ca eu i-am semnat fila de cec si contractul comercial intre societati x si y la expertiza efectuata filei de cec nu este semnatura mea ,vreau sa zic ca datorita decalaratiei lui sunt eu invinut si acum va rog sa-mi ziceti i pot face plingere penala pentru marturie mincinoasa astept raspuns urgent
am aparator dar parca as vrea mai mult sincer la noi se cam judeca din auzite si intrebarea e f. simpla conform declaratiei lui sofer ca am semnat ceva cea ce sa dovedit ca nu eu am semnat i pot face plingere atit da sau nu?dosarul este pe rol si nu vreau sa ies din termen
Daca aveti aparator care se judeca din auzite nu cred ca este bine...
Pe anumite aspecte nu se dau detalii insa in cazul dvs. daca persoana a sustinut asa ceva puteti face plangere penala in functie de calitatea in care a dat declaratia persoana respectiva.
Termenul de depunere a plangerii penale este lung.Puteti depune plangerea si peste un an.
Nu termenul constituie principala problema.