Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract de intretinere batran, renta viagera.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract de intretinere batran, renta viagera.

mama mea a facut un contract de intretinere cu renta viagera cu sora mea, sora mea se obliga sa o ingrijeasca cu conditia sa ii ramana casa si terenul.
Eu nu am stiut de acel contract am aflat la o jumatate de an, dintr-o banuiala.
Mama este batrana si nu mai judeca cum trebuie, la semnarea ontractului a fost prezent si un membru de la primarie, asistenta sociala.
Dar sora mea nu se ingrijeste de mama, ii ia pensia, nu prea locuieste pe acolo, mama e inchisa in curte singura si neingrijita.
Cum as putea ataca sau anula acel contract, eu ca celelalt copil nu ar fi trebuit sa fiu intrebata?
Am fost la un avocat, mi-a spus ca mama trebuie sa deschida actiunea, dar atata timp cat sora mea o influenteaza nu pot face nimic.
Mi-a mai spus ca pot face ceva dupa ce mama, saraca , o sa treaca in nefiinta, ca atunci ar fii mai usor de anulat actul. Se poate?
evaluarebrasov a scris:

Deschideti actiune in instanta de anulare a acelui contract

:-/
iar
18elena a scris:

Am fost la un avocat, mi-a spus ca mama trebuie sa deschida actiunea, dar atata timp cat sora mea o influenteaza nu pot face nimic.
Mi-a mai spus ca pot face ceva dupa ce mama, saraca , o sa treaca in nefiinta, ca atunci ar fii mai usor de anulat actul. Se poate?

1. Regula. 18elena este tert fata de contractul incheiat intre mama si fica. Or, tertului contractul nu-i profita si nu-i dauneaza. Contractul de intretinere nu trebuie comunicat celuilalt copil si nici nu trebuie validat de acesta. Ziceti ca mama nu mai judeca bine? Hmmmm ... tot ce se poate, avand in vedere ca are doua fice si ca niciuna din ele nu o intretine cu toate ca este in nevoie ... care din noi ar mai gandi corect intr-o astfel de situatie?
2. Exceptia. In spete ca cea de fata se poate pune problema nulitatii contractului pentru motivul ca la incheierea acestuia scopul mediat a fost eludarea normei care ocroteste o anumita categorie de mostenitori prin institutia rezervei succesorale. Cu alte cuvinte, DACA se poate dovedi ca nu exista intretinere si ca s-a urmarit dezmostenirea uneia din fice in favoarea celeilalte contractul este nul.
3. De ce sa fie mai usor de desfiintat acel contract dupa moartea intretinutei :hm: nu ma intrebati ca nu stiu ce sa va raspund mai ales daca s-ar ivoca un viciu de consimtamant insa fac observatia ca nu e usor de dovedit ca partile au voit cu totul altceva decat sa dea si sa primeasca intretinerea atunci cand au contractat.
4. Tot privitor la dovezile necesare pentru desfiintarea contractului trebuie facute cateva observatii:
4.1 Nu e suficient sa se dovedeasca carente in prestarea intretinerii pentru ca acestea il privesc numai pe intretinut ci trebuie dovedita inexistenta intretinerii, poate chiar ca atat inainte cat si dupa ce s-a contractat relatiile mama-fica s-au desfasurat cam la fel.
4.2 Chiar daca in Cod fam. se arata ca fiul/fica sunt obligati sa-si intretina parintii aflati in nevoie, pentru a desfiinta contractul treb uie dovedit ca prestatiile intretinatorului sunt derizorii si au caracter neregulat.
Concluzie: Mergeti sa mai discutati si cu alt avocat si incercati sa vedeti impreuna cum puteti dovedi ca de fapt s-a urmarit sa fiti dezmostenita, nu ca mama d-voastra sa fie intretinuta. Daca puteti dovedi asta aveti sanse si puteti actiona.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat

1. Regula. 18elena este tert fata de contractul incheiat intre mama si fica. Or, tertului contractul nu-i profita si nu-i dauneaza. Contractul de intretinere nu trebuie comunicat celuilalt copil si nici nu trebuie validat de acesta. Ziceti ca mama nu mai judeca bine? Hmmmm ... tot ce se poate, avand in vedere ca are doua fice si ca niciuna din ele nu o intretine cu toate ca este in nevoie ... care din noi ar mai gandi corect intr-o astfel de situatie?

D-le,

Tot ce a intereseaza e ca mama mea sa fie bine intretinuta.
Eu am facut si fac tot ce mi-a stat in putina, sa ii asigur cea mai buna intretinere.
Eu nu pot sa stau si sa merg la ea pt ca mi s-a interzis accesul in curte, totul este sub lacat si sub cheie, eu cand merg sa o vad vorbesc cu ea peste gard, tot peste gard ii dau si mancare si ce are nevoie.
Deci nu ma puteti acuza ca nu ma ocup de mama mea.
Ma doare sa o vad rupta de lume, neingrijita si trista. De aceea vroiam sa stiu daca pot anula acel act.
Nu mostenirea ma intereseaza, o casuta veche si o palma de pamant,eu am tot ce imi trebuie, pt ca am muncit,spre deosebire de sora mea, ma intereseaza ca mama mea dupa o viata de munca sa isi traiasc batranetea linistita si ingrijita.
Ce copil face contract de intretinere cu propriul parinte?
Mama ne-a crescut ,si nu am dus lipsa de nimic, si acum tu copil al ei o ingrijesti sub conditia transferarii averii.
contractul e nul daca nu indeplineste clauza de plata
da, dar este mai greu cu demonstrarea acestui fapt.
eu ma gandeam si la anchete sociale, dar sa vina neanuntate, ca asa anuntate ea stie sa puna totul la punct in favoarea ei.
Plus ca din cate am inteles, daca cei care fac ancheta sociala descopera ca mama nu este ingrijita cu se cer in contract, nu fac altceva decat sa o oblige pe sora mea sa respecte contractul.