Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine trage curentul??!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine trage curentul??!

Copii mei au cumparat un teren care la inceput a fost extravilan dar intretimp a devenit intravilan si se poate construi pe ea.Dar pentru asta e necesar sa tragi curent,ultima casa unde este curent e destul de departe..intrebarea mea este:Are Primaria sau altcineva obligatia sa traga curentul pe domeniul public inteleg prin asta pe strada pina la teren sau nu.Noi cei care am cumparat terenuri trebuie sa ne adunam si sa facem si inafara proprietatii noastre?Oare stie cineva??va multumesc,o zii frumoasa:)
Eu in 2013 am platit un bransament 150 de m cu 3 stalpuri, acum a construit cineva langa mine o casa si a venit electrica si ia legat curentul de pe bransamentul meu, unde gasesc in lege ce scrie despre acest lucru? eu asa stiu ca trebuia sa predea o hartie de la notar prin care eu sunt de acord