Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Angajat isi deschide firma concurenta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Angajat isi deschide firma concurenta

Exista o problema dpdv legal daca un angajat al firmei isi deschide o firma in acelasi domeniu? Administratorul nu are nimic impotriva. Poate celalalt asociat sa emita obiectiuni?
Buna ziua .
Interdictia se refera doar la administratori, conform art. 197 alin.2, din Legea nr.31/1990 republicata ,dar nimic nu opreste ca in caz ca, acel salariat,desfasoara activitati comerciale avand caracter neloial pentru prima firma,sa poata fi avertizat in prealabil,iar apoi sanctionat conform Codului Civil,pentru prejudicii aduse primei firme.
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Buna seara,

Ce trebuie sa faca acel angajat ca sa poata fi tras la raspundere? Sau mai bine spus ce nu trebuie sa faca (pt ca interesul meu este sa imi pastrez angajatul dar sa nu fiu tras la raspundere de catre asociatul meu ca sunt partinitor. Repet asociatul meu este administrator la o firma furnizoare firmei pe care o conduc.. deci are interes sa "ii caute pricina" angajatului meu).
alexonofrei, utilizator