Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in caz de deces.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in caz de deces.

Mama mea s-a recasatorit si am un frate vitreg. Casa este pe numele ei, cumparata inainte de casatoria cu tatal meu vitreg. In caz de deces, cui ii va reveni casa si in ce masura? Mentionez ca eu am 21 de ani, iar fratele meu vitreg 5.
Faceti un contract de intretinere cu mama dvs. In schimbul intretinerii dansei pana la deces dvs debitorul obligatieie de intretinere veti deveni nud proprietar , daca mama intelege sa si pastreze uzufructul asupra imobilului pana la decesul dansei, uzufruct care va fi sters din Cartea funciara la moartea dansei, dvs devenind de plin proprietar.
Hmm... dar vanzare nu merge? Mama asta vrea. Contractul de intretinere nu poate fi atacat? De exemplu sa zica ca nu m-am tinut de cuvant (nu la mama ma refer, ci la pretendentii mostenirii).
Pot fi atacate ambele contracte.
Insa mai greu este sa probezi ca nu v ati intretinut mama conform contractului de intretinere. Pastrati toate chitantele, bonurile etc pentru a dovedi in instanta ca intretinerea a fost executata, la o eventuala actiune in rezolutiune a contractului de intretinere intentata de mostenitori pentru neexcutarea intretinerii. Este singura actiune pe care o pot intenta in acest caz..
ContSters141818, utilizator
Stimate domn, orice document din lumea asta poate fi atacat, conteaza si sansele de castig.

Chiar daca apartamentul mamei dvs. este bun propriu, dupa decesul ei legea spune ca au dreptul de mostenire copii si sotul supravietuitor, ambele categorii fiind mostenitori rezervatari, adica nu pot fi dezmosteniti pe de-a-ntregul ci au un drept de rezerva asupra unei mosteniri.

In cazul in care mama dvs. decedeaza maine, sotul dumneaei are dreptul la o rezerva de 1/4 din mostenire iar copii de 3/4.

In cazul in care incheiati un contract de vanzare cumparare, dupa decesul mamei dvs, mostenitorii rezervatari (fratele si sotul) pot ataca contractul in instanta drept donatie simulata (legea prezuma ca toate contractele de vanzare-cumparare intre parinti si copii sunt donatii simulate).

Consider ca cea mai sigura modalitate de a asigura transferul dreptului de proprietate este un contract de intretinere, asa cum spunea si un coleg mai sus.
EU SUNT MEFISTO !
1.faceti un act de vanzare cumparare cu plata-n rate.
2. stabiliti o esalonare lunara .de ex 24 rate lunare ( care sa nu depasasca sa zicem jumatate din venitul dvs lunar)
3. includeti in act si un drept de habitatie viagera pt mama. astfel s-ar justifica un pret mai mic trecut in act.
4. gasiti si treceti si alte motive de subevaluare a imobilului (ex anul fabricatiei , starea tehnica , nr de km .....hahaha)
5. deschideti un cont la o banca pe numele mamei
6. luna de luna treceti pe la banca in drum spre casa si depuneti rata . apoi mama o ridica si v-o returneaza.
7. pastrati dovezile de consemnare a sumelor.

"CINE O SA TRAGA INTR-UN INGER ALB? " HAHAHA
Alex_Munteanu a scris:

Stimate domn, orice document din lumea asta poate fi atacat, conteaza si sansele de castig.

Chiar daca apartamentul mamei dvs. este bun propriu, dupa decesul ei legea spune ca au dreptul de mostenire copii si sotul supravietuitor, ambele categorii fiind mostenitori rezervatari, adica nu pot fi dezmosteniti pe de-a-ntregul ci au un drept de rezerva asupra unei mosteniri.

In cazul in care mama dvs. decedeaza maine, sotul dumneaei are dreptul la o rezerva de 1/4 din mostenire iar copii de 3/4.

In cazul in care incheiati un contract de vanzare cumparare, dupa decesul mamei dvs, mostenitorii rezervatari (fratele si sotul) pot ataca contractul in instanta drept donatie simulata (legea prezuma ca toate contractele de vanzare-cumparare intre parinti si copii sunt donatii simulate).

Consider ca cea mai sigura modalitate de a asigura transferul dreptului de proprietate este un contract de intretinere, asa cum spunea si un coleg mai sus.