Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... judecatorii sunt obligati sa citeasca dosarul?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

judecatorii sunt obligati sa citeasca dosarul?

Adica, judecatorii au datoria sa cunoasca dosarul inainte sa dea o sentinta?
Lasati, nu ii mai puneti in nici o atentie.
Sunt interesat daca judecatorii sunt scutiti de a citi anumite parti ale dosarului cumva, si asta ar intra in sarcina partilor exlusiv sa puna in atentie instantei.
Inafara ca instanta nu judeca altceva decat cer partile (teoretic), nu gasesc nimic altceva decat:

Legea privind statutul magistraţilor nr. 303/2004

Art. 93. - Magistraţii răspund civil, disciplinar, administrativ şi penal, în condiţiile legii.
Art. 94. - (1) Statul răspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare.
Art. 97 j) neglijenţa gravă sau repetată în rezolvarea lucrărilor;

Daca are cineva ceva de adaugat e binevenit :)
Eu nu vreau sa intru in disputa cu nimeni dar nu pot sa nu va impartasesc din propria experienta :la fiecare termen de judecata d-na presedinte cerea depunerea la dosar a anchetei sociale ancheta care rea depusa la dosar de la primul termen iar dosarul il avea in fata si nici vorba sa fie voluminos si vorbesc de judecatoriede orasel din provincie unde ieri erau 10 cauze la civil si 20 la penal si sunt 5 judecatori cate unul in fiecare zi lucratoare deci 30 dosare de studiat intr-o saptamana: aleluia!