avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... judecatorii sunt obligati sa citeasca dosarul?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

judecatorii sunt obligati sa citeasca dosarul?

Adica, judecatorii au datoria sa cunoasca dosarul inainte sa dea o sentinta?
Cel mai recent răspuns: nutzucu , utilizator 19:01, 23 Octombrie 2011
Lasati, nu ii mai puneti in nici o atentie.
Sunt interesat daca judecatorii sunt scutiti de a citi anumite parti ale dosarului cumva, si asta ar intra in sarcina partilor exlusiv sa puna in atentie instantei.
Inafara ca instanta nu judeca altceva decat cer partile (teoretic), nu gasesc nimic altceva decat:


Legea privind statutul magistraţilor nr. 303/2004

Art. 93. - Magistraţii răspund civil, disciplinar, administrativ şi penal, în condiţiile legii.
Art. 94. - (1) Statul răspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare.
Art. 97 j) neglijenţa gravă sau repetată în rezolvarea lucrărilor;

Daca are cineva ceva de adaugat e binevenit :)
Eu nu vreau sa intru in disputa cu nimeni dar nu pot sa nu va impartasesc din propria experienta :la fiecare termen de judecata d-na presedinte cerea depunerea la dosar a anchetei sociale ancheta care rea depusa la dosar de la primul termen iar dosarul il avea in fata si nici vorba sa fie voluminos si vorbesc de judecatoriede orasel din provincie unde ieri erau 10 cauze la civil si 20 la penal si sunt 5 judecatori cate unul in fiecare zi lucratoare deci 30 dosare de studiat intr-o saptamana: aleluia!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen pentru imposibilitate de prezentare serviciuapasarichioi serviciuapasarichioi Poate un aparator ales al unei persoane sa ceara instantei si sa i se acorde un alt termen de judecata decat cel stabilit de instanta pentru imposibilitate de ... (vezi toată discuția)
Omisiune Artigas Artigas Va salut, Intr-un dosar in care am calitatea de parat si care se gaseste in faza de apel,am depus motivarea apelului pana la primul termen. Dupa scurt ... (vezi toată discuția)
Cerere de chemare in judecata care include actele unei alte persoane si alte probleme BogdanH BogdanH Buana seara! De curand am primit o cerere de chemare in judecata (cerere de valoare redusa) la care trebuie sa depun intampinare. Pe scurt, este vorba de ... (vezi toată discuția)