Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contr. Colectiv de Munca la Nivel National
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contr. Colectiv de Munca la Nivel National

am inteles ca CCMNN 2010-2014 a ramas in stadiu de proiect si nu este in vigoare;
atunci ramane cel din 2007-2010 ?
un angajator a concediat un salariat la 01.04.2011 prin desfiintare de post, dar fostul salariat a reclamat la litigii de munca aducand in discutie acest CCMNN 2007-2010 evocand art. 74 alin.3 ca nu i s-a acordat preaviz de 20 zile si dreptul la 4 ore libere pt as cauta servici... intrebarea este cum va fi platit in aceasta perioada 4 ore sau 8 ore? mi se pare incorect sa-l platesc 8 ore iar el sa stea 4....
multumesc...
Exista o asemenea adresa in Documente utile sub titlul Raspuns de la Ministerul muncii. Am scris anterior link-ul.
Raspunsul dateaza din luna ianuarie 2011,pt. un raspuns de actualitate este bine sa faca personal totusi o adresa la Minister.
Este de notorietate publica ca nu mai exista incheiat niciun Contrcat colectiv de munca la nivel national ... daca exista ar fi trebuit sa mentionam in raspunsurile noastre numarul Monitorului Oficial in care a fost publicat sau data inregistrarii lui la Ministerul Muncii ... asa ca nu are nicio relevanta trimiterea sa se se adreseze Ministerului Muncii.
Asa este,numai ca in perspectiva prezentarii unui inscris la o instanta de judecata ma gandeam ca un raspuns scris de actualitate din partea M.Muncii este bine venit in acest sens.
ContSters136493, utilizator
Mutumesc la toti pt raspus...
Concluzia mea este ca acel salariat nu are castig de cauza daca a invocat CCMNN 2007-2010 cu acel art 74 pt ca el a fost demis cu 01.04.2011 si preaviz i s-a dat cf CIM (15 zile lucratoare)