avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contr. Colectiv de Munca la Nivel National
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contr. Colectiv de Munca la Nivel National

am inteles ca CCMNN 2010-2014 a ramas in stadiu de proiect si nu este in vigoare;
atunci ramane cel din 2007-2010 ?
un angajator a concediat un salariat la 01.04.2011 prin desfiintare de post, dar fostul salariat a reclamat la litigii de munca aducand in discutie acest CCMNN 2007-2010 evocand art. 74 alin.3 ca nu i s-a acordat preaviz de 20 zile si dreptul la 4 ore libere pt as cauta servici... intrebarea este cum va fi platit in aceasta perioada 4 ore sau 8 ore? mi se pare incorect sa-l platesc 8 ore iar el sa stea 4....
multumesc...
Cel mai recent răspuns: alice53 , utilizator 10:21, 28 Septembrie 2011
Exista o asemenea adresa in Documente utile sub titlul Raspuns de la Ministerul muncii. Am scris anterior link-ul.
Raspunsul dateaza din luna ianuarie 2011,pt. un raspuns de actualitate este bine sa faca personal totusi o adresa la Minister.
Este de notorietate publica ca nu mai exista incheiat niciun Contrcat colectiv de munca la nivel national ... daca exista ar fi trebuit sa mentionam in raspunsurile noastre numarul Monitorului Oficial in care a fost publicat sau data inregistrarii lui la Ministerul Muncii ... asa ca nu are nicio relevanta trimiterea sa se se adreseze Ministerului Muncii.
Asa este,numai ca in perspectiva prezentarii unui inscris la o instanta de judecata ma gandeam ca un raspuns scris de actualitate din partea M.Muncii este bine venit in acest sens.
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2011
ContSters136493, utilizator
Mutumesc la toti pt raspus...
Concluzia mea este ca acel salariat nu are castig de cauza daca a invocat CCMNN 2007-2010 cu acel art 74 pt ca el a fost demis cu 01.04.2011 si preaviz i s-a dat cf CIM (15 zile lucratoare)

Alte discuții în legătură

Ccm 2011 - ContSters60781 ContSters60781 Imi poate spune cineva daca exista si in ce stadiu este CCMNN, pentru 2011- 2014? Am vazut o varianta pe internet in acest sens insa nu sunt sigura ce ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva jh0nny jh0nny Buna ziua. Lucrez la stat si am fost concediat impreuna cu mai multi colegi . Este vorba despre o concediere colectiva . Vreau sa stiu daca se mai aplica ... (vezi toată discuția)
Preavizul Imprevizibila Imprevizibila As dori sa-mi spuneti care este durata programului de lucru in perioada de preaviz? Eu fiind in preaviz, trebuie sa stau 8 ore la serviciu. Cand imi pot ... (vezi toată discuția)