Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea sunt obligata sa platesc taxa radio?????
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

sunt obligata sa platesc taxa radio?????

Buna ziua!

Am o firma de consultanta, de 6 ani de zile. In urma cu o saptamana, am primit un plic de la Radiodifuziunea Romana, in care eram instiintata ca orice firma din tara trebuie sa plateasca taxa radio (10 lei pe luna) si sunt somata sa achit aceasta taxa pe ultimii 3 ani. Cred ca nu sunt sanatosi la cap. La sediul firmei nu exista nici un aparat radio. Daca tot trebuie sa platesc, de ce nu sunt pusa sa platesc aceasta suma de la momentul infiintarii firmei, ci numai pe ultimii 3 ani?
Ma poate lamuri cineva ce e cu nebunia asta?
Mi se pare o aberatie sa fiu obligata sa platesc un serviciu de care nu beneficiez si de care nici nu am nevoie!

Please, help!

P.S. Am mai discutat cu oameni care au firme, nimeni nu a platit niciodata nimic. Ce-au astia cu mine?
Am intrebat si eu aici mai demult, dar n-a catadicsit nimeni sa raspunda. :(#-o
Da, se plateste si de catre persoana juridica. Asa interpreteaza Radiodifuziunea Romana, legea.

Cat despre Hotararea ICCJ (intrebarea anterioara), se pare ca nu a fost publicata (eu cel putin am cautat-o peste tot pe unde se putea cauta). Si daca nu a fost publicata nu produce efecte. Cei de la Electrica, stiau foarte bine de ce au cerut-o. Pentru ca stiau ca nu s-a publicat.
fat frumos a scris:

Da, se plateste si de catre persoana juridica. Asa interpreteaza Radiodifuziunea Romana, legea.

Cat despre Hotararea ICCJ (intrebarea anterioara), se pare ca nu a fost publicata (eu cel putin am cautat-o peste tot pe unde se putea cauta). Si daca nu a fost publicata nu produce efecte. Cei de la Electrica, stiau foarte bine de ce au cerut-o. Pentru ca stiau ca nu s-a publicat.

Corect. Asa mi-au spus si mie recuperatorii SRR.
Singura sansa e ca fiecare firma sa se judece cu ei pina cind Onor Statul va publica hotarirea aia in monitor.#-o
Stimati patroni, acei recuperatori va mint! O instanta din Romania s-a pronuntat in materia acelei taxe radio, dand castig de cauza acelei firme care a descis o actiune civila impotriva acelei taxe SRR! Cautati in arhiva avocatnet si veti gasi exact ceea ce nu gasiti in alta parte!
sandman a scris:

fat frumos a scris:

Da, se plateste si de catre persoana juridica. Asa interpreteaza Radiodifuziunea Romana, legea.

Cat despre Hotararea ICCJ (intrebarea anterioara), se pare ca nu a fost publicata (eu cel putin am cautat-o peste tot pe unde se putea cauta). Si daca nu a fost publicata nu produce efecte. Cei de la Electrica, stiau foarte bine de ce au cerut-o. Pentru ca stiau ca nu s-a publicat.

Corect. Asa mi-au spus si mie recuperatorii SRR.
Singura sansa e ca fiecare firma sa se judece cu ei pina cind Onor Statul va publica hotarirea aia in monitor.#-o

......O sa ajung si in instanta......fiindca vad c-au inceput sa-mi vina facturi cu penalitati .X-(... De la 01.05.2009 am si actele de suspendare pe urmatorii 3 ani ai activitatii la firma (la ONRC)....Ce as putea face/cum as putea proceda/in cazul suspendarii acticitatii ??? #-o Si...apropo....care este calea de-a impulsiona publicarea deciziei ICCJ in Monitor,cit mai repede,ca sa dam peste nas celor care intirzie cu buna stiinta acest lucru (putind sa ne fure inca in liniste) ?? X-(
Cu respect,Daniel M.
Danbv, utilizator