Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Master sau limba straina pt INM 2009 ?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Master sau limba straina pt INM 2009 ?

Data fiind multitudinea de zvonuri de pe "piata" nu mai stii ce sa crezi...
Poate cineva de pe acest forum stie mai multe.
Va fi obligatoriu masterul in 2009 pt inm ca o conditie de inscriere sau nu ?
E posibil sa introduca o limba straina in probele de concurs ?
Nu de alta ,da' sa stim si noi cum ne gestionam timpul si banii.
Multumesc anticipat.
kalula a scris:

Data fiind multitudinea de zvonuri de pe "piata" nu mai stii ce sa crezi...
Poate cineva de pe acest forum stie mai multe.
Va fi obligatoriu masterul in 2009 pt inm ca o conditie de inscriere sau nu ?
E posibil sa introduca o limba straina in probele de concurs ?
Nu de alta ,da' sa stim si noi cum ne gestionam timpul si banii.
Multumesc anticipat.

CONFERINTA “STRATEGIA INSTITUTIONALA SI PREGATIREA ÎN DOMENIUL JURIDIC ÎN ROMÂNIA” 9 – 10 FEBRUARIE 2006

"Concursul de admitere la institutul national al magistraturii probe de concurs, tematica si bibliografie

Participantii au salutat initiativa Uniunii Juristilor din România de creare a Centrului National pentru Promovarea si Coordonarea Învatamântului Juridic.
Participantii au recomandat luarea în considerare, pentru înscrierea la INM, a absolvirii unui curs de master alternativ examenului de licenta deja existent, începând cu anul 2009. Totodata, începând din 2009, probele actuale de selectie a candidatilor ar putea fi completate cu un test eliminatoriu la o limba straina, la alegerea candidatilor.
Participantii au recomandat renuntarea la testul psihologic eliminatoriu si verificarea componentelor psihologice din profilul magistratului în cadrul probei de interviu."

de la conferinta de atunci s-au facut si propunerile catre CSM. chiar din 2007. respins tot.
in 2008 nu s-a mai pus problema. mai ales ca din martie 2008 Selegean (un sustinator a idei introducerii lb. straine) nu mai este in functia de conducere a INM-ului. In locul lui a venit un jude de la ICCJ .. Branzan .. parca se numeste. Acesta nu a amintit nimic despre intentia INM-ului.

.. so .. relax...
Topicuri inm 2009
Subiect Raspuns Initiator Vazut Ultimul mesaj

1 candidati la concursul de admitere INM 2009 Uniti-va!!!
Du-te la pagina: 1 2 3 4 5 6 7
54 bdm_jus
3477 Autor: ANDREW ADAM
Vineri, 26 Septembrie 2008, 22:25

2 admitere magistratura-2009
Du-te la pagina: 1 2
16 any_eladia
969 Autor: Gavril
Vineri, 26 Septembrie 2008, 20:38

3 Master sau limba straina pt INM 2009 ?
Du-te la pagina: 1 2 3
18 kalula
928 Autor: Gavril
Joi, 18 Septembrie 2008, 18:03
Cei mai multi sunt pe primul topic
1 candidati la concursul de admitere INM 2009 Uniti-va!!!
ANDREW ADAM, utilizator
În ultimii 3 ani de fiecare dată înainte de examenul INM se puneau întrebări despre posibila introducere a unei limbi străine. Nu s-a întâmplat nimic iar admiterea şi-a văzut de treaba ei fără limbă străină. Nu sunt ghicitor şi nu ştiu ce va fi în viitor, dar dacă până acum nu s-a introdus o astfel de cerinţă, cel mai probabil nu se va introduce nici în 2009.
Discutiile despre admitere se vor purta numai aici: www.avocatnet.ro/content/for...