Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie de furt

buna seara,
nici nu stiu cum sa incep sa va povestesc prin ce trec asa de penibil ma simt .....povestea incepe in urma cu cativa ani , mai exact in 2007in viena, eu si sotul meu lucram la o firma de curatenie , si printre altele aveam dimineata cate un bar , eu il aveam pe cel din districtul 9 iar sotul meu pe cel din 5, si intr-o dimineata in luna august 2007 pe cand sotul meu era la bar dintr-o data a aparut proprietarul barului si cu 2 politisti , cica control , pt faptul ca din bar au disparut anumite lucruri . Normal sotul meu neavand nimic de ascuns i-a invitat pe politisti sa se uite unde vor ei chiar si in masina , politisti au refuzat , defapt au zis ca nu e cazul si i-au cerut doar un act de identitate sotului meu , presupun ca i-au notat datele personale intre timp sotul meu si-a terminat treaba i-a intrebat pe potitisti daca poate sa plece , au zis ca da si cu astea sotul meu a plecat mai departe la munca ........dupa o luna a trebuit sa revenim in tara din alte motive , dar cat timp am mai stat in viena am lucrat mai departe in firma deci implicit si in barul respectiv , fara sa ne spuna cineva ceva
cam prin octombrie sau noiembrie am primit o scrisoare de la politie legat de acest caz , mama mea care e stabilita in viena a sunat la politie si le-a explicat ca sotul meu e Romania si daca au nelamuriri sa ia legatura direct cu el sau sa-i intrebe pe politistii prezenti in acea dimineata pt ca sotul meu nu a furat nimic .....si de atunci nu am mai primit nimic....
din august 2009 suntem din nou in viena si ieri am primit prin posta o scrisoare de la tribuna cum ca in data de 7noiembrie sotul meu trebuie sa se prezinte la proces fiind acuzat ca a furat 12kg cafea 60 doze energizant si nu mai stiu ce alte bunuri care daca am tradus eu corect , alte bunuri a caror valoare va fi stabilita ...........
Doamne , am ramas fara cuvinte cand am citit ............parca mi-a dat cineva in cap.......nici acum nu-mi vine sa cred ca trebuie sa trecem prin asa ceva .........nici nu stiu cum sa dovedesc ca nu e adevarat ce scrie in hartia aia...........
va rog sa ma sfatuiti cum am putea sa dovedim ca sotul meu nu e vinovat
luni dimineata ma duc la tribunal , nu mai am rabdare sa astept raspuns la fax , chiar acum mi-am tradus cu google o fraza (stiu germana , vorbesc si citesc fluent dar sunt termeni prea tehnici si nu cunosc toate cuvintele folosite) si faza respectiva suna ca si in filmele pt prosti , <să se îmbogăţească prin dedicarea lor în mod ilegal > , oare cat de muritori de foame ne cred pe noi daca considera ca , cu 310 euro, cat au zis ei ca e valoarea bunurilor furate , te poti imbogatii ? acum mi=a urcat tensiunea , doamne deabia astept sa vina ziua de luni , sa-i intreb cum s-a ajuns pana la proces fara macar o declaratie a sotului meu , sa vada si lucrurile si faptele petrecute si din perspectiva lui , de ce domnii politisti nu i-au luat o declaratie atunci daca tot l-au conciderat suspect ?
Poate fi vorba , fie de o confuzie a organelor de politie austriece , fie de "tapi ispasitori".
Recomandarea ar fi sa luati legatura cu Ambasada Romaniei sau cu cea mai apropiata sectie consulara romaneasca si sa le solicitati sa va ajute pentru a primi asistenta juridica de la un avocat austriac.
Trebuie vazute si probele stranse de politie pentru a cunoaste ce au la baza aceste acuzatii.
Oricine poate sa cheme in fata instantei pe oricine, asta nu este o problema. Daca reclamantul sotului nu detine dovezi clare in fata instantei.... Eu va recomand sa luati legatura cu avocatul dv din oficiu si sa vedeti reclamantul ce dovezi are impotriva sotului dv. la dosar. Posibil sa aiba dovezi video si sa existe o confuzie intre adevaratul faptas si sotul dv. Multi dintre comercianti, in momentul in care nu ies bine cu stocul declara la politie un furt pentru a-si trece lipsa in mod legal la pierderi fiind obligati conform legii, sa se desfasoare o ancheta interna, neexistand zona de efractie da vina pe terte persoane. Sotul dv nu este vinovat pana la proba contrarie.
idile4you, utilizator
multumesc mult pentru sfaturi , am fost azi la tribunal dar nu se lucreaza cu publicul numai o zi pe saptamana , martea , asa ca maine la 8 sunt iar acolo , din cate mi-au spus cei de la info maine pot sa vorbesc cu judecatoare care se ocupa de dosarul nostru, cum si de ce nu stiu , oricum sper sa se clarifice situatia
In ce oras se intampla aceasta poveste?

Poate ca nu este bine sa vorbiti cu judecatoarea fara avocat...
Sau sa ziceti doar de nevinovatie dar sa nu dati deloc detalii, v-as sugera...
Nu stiti ce probe exista la dosar.

Sau va referiti la judecator de instructie, precum este procurorul la noi in Romania?
Si asa tot cu avocat ar trebui sa veniti.
Intrebati de cel din oficiu ca sa luati legatura cu el.