Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie de furt

buna seara,
nici nu stiu cum sa incep sa va povestesc prin ce trec asa de penibil ma simt .....povestea incepe in urma cu cativa ani , mai exact in 2007in viena, eu si sotul meu lucram la o firma de curatenie , si printre altele aveam dimineata cate un bar , eu il aveam pe cel din districtul 9 iar sotul meu pe cel din 5, si intr-o dimineata in luna august 2007 pe cand sotul meu era la bar dintr-o data a aparut proprietarul barului si cu 2 politisti , cica control , pt faptul ca din bar au disparut anumite lucruri . Normal sotul meu neavand nimic de ascuns i-a invitat pe politisti sa se uite unde vor ei chiar si in masina , politisti au refuzat , defapt au zis ca nu e cazul si i-au cerut doar un act de identitate sotului meu , presupun ca i-au notat datele personale intre timp sotul meu si-a terminat treaba i-a intrebat pe potitisti daca poate sa plece , au zis ca da si cu astea sotul meu a plecat mai departe la munca ........dupa o luna a trebuit sa revenim in tara din alte motive , dar cat timp am mai stat in viena am lucrat mai departe in firma deci implicit si in barul respectiv , fara sa ne spuna cineva ceva
cam prin octombrie sau noiembrie am primit o scrisoare de la politie legat de acest caz , mama mea care e stabilita in viena a sunat la politie si le-a explicat ca sotul meu e Romania si daca au nelamuriri sa ia legatura direct cu el sau sa-i intrebe pe politistii prezenti in acea dimineata pt ca sotul meu nu a furat nimic .....si de atunci nu am mai primit nimic....
din august 2009 suntem din nou in viena si ieri am primit prin posta o scrisoare de la tribuna cum ca in data de 7noiembrie sotul meu trebuie sa se prezinte la proces fiind acuzat ca a furat 12kg cafea 60 doze energizant si nu mai stiu ce alte bunuri care daca am tradus eu corect , alte bunuri a caror valoare va fi stabilita ...........
Doamne , am ramas fara cuvinte cand am citit ............parca mi-a dat cineva in cap.......nici acum nu-mi vine sa cred ca trebuie sa trecem prin asa ceva .........nici nu stiu cum sa dovedesc ca nu e adevarat ce scrie in hartia aia...........
va rog sa ma sfatuiti cum am putea sa dovedim ca sotul meu nu e vinovat
toata povestea asta are loc in viena , cat despre avocat am sa intreb de cel din oficiu , mie asa mi s-a spun , cand am intrebat cu cine pot sa vorbesc in legatura cu povestea asta , ca trebuie sa imi fac o programare la judecatoare , de avocat nu a mentionat nimeni , numai daca imi trebuie traducator , atat
din cate stiu eu procuror tradus din limba germana in romana motamol e avocatul statului , si scrisorica aia ne....cita e din partea tribunalui in care mi se comunica data cand trebuie sa ne prezentam la proces si atasat e inca una de la procuror in care se cere cateva lucruri , 1-desfasurarea procesului in fata unui singur judecator ,2-citarea sotului meu la proces , 3-audierea de martori ( sunt 2 - cel pt care am lucrat si proprietarul barului ) ,4- e un nr de lege presupun
lore24, utilizator
Dl.avocat are dreptate , este bine sa mergeti cu avocatul alaturi de traducator , pentru a cunoaste exact situatia si pentru ca avocatul sa va dea cuvenitele sfaturi pentru ca fiind o tara straina , cu alta legislatie , situatia este mai dificila.
Regret sa spun ca vienezii, unii dintre ei, mai mult decat germanii, sunt nationalisti. Astfel, incorectitudinea unora dintre ei se manifesta nu doar in cazurile ca acela de fata, ci, uneori, si fata de turisti. Adica aceia care le aduc bani. Am astfel de exemple, personale. Se pare ca avem un renume, poate pe nedrept, de popor colorat si migrator. Stim cu toti cat de greu isi poate face loc un roman cinstit si muncitor in occident si cati ani ii trebuie pentru a convinge de cinstea si fidelitatea lui. Suntem peste tot in lume masurati cu unitati de masura diferite fata de altii.
Va doresc sa se rezolve cu bine, sa fie doar o neintelegere.
Tineti-ne la curent, cred ca este interesant sa stim evolutia cazului.
Eu cand am prezentat pasaport romanesc in Germania au crezut initial ca este fals si il tot studiau intrucat nu credeau ca sunt roman...
Au fost suspiciosi tocmai datorita faptului ca romanii au o reputatie proasta...si nu le-am parut roman...

Este trist intrucat Romania in al doilea razboi mondial inca era o tara respectata...si evident si romanii erau respectati in Europa...

Totusi, fiind vorba de o acuzatie penala imi vine greu sa cred ca vor fi de-a dreptul absurzi...
Trebuie stiut exact care sunt probele.
Trebuie vorbit cu avocatul intrucat acesta ii poate expica si ,,traduce'' ce semnifica probele in acuzare.
Se pot propune si probe in aparare, probe care sa combata probele din acuzare.
buna seara , cum am zis si aseara azi ne-am dus la tribunal, si am reusit sa vorbim cu judecatoarea , defapt doar sotul meu , pe mine nu m-a primit in birou , din cate a inteles sotul meu in data de 7 noiembrie va merge sa dea declaratii , si la dosar nu exista numai plangerea proprietarului
aseara gandindu-ma la toata treaba asta urata prin care trecem mi-am adus aminte ca in august 2007 am fost pt cateva zile in croatia , eram cu inca o pereche, si pe la 2 noaptea m-am pus sa caut pozele prin calculator , si surpriza......proprietarul sustine ca in perioada 14-28 august sotul meu i-a furat lucrurile din bar , dar noi din 23 pana in 26 inclusiv nici macar nu eram in austria , si cu un weekend in urma adica 17,18 si 19 am fost in Romania ca sa-i aducem pe prietenii nostri , din pacate nu am poze din weekendul respectiv , dar din croatia , nu stiu cat de mult conteaza , eu sper sa conteze , dar..........