Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua- tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua- tagada paternitate

Buna ziua am si eu o mika problema si as dori sa imi raspundeti daca a-ti putea si de aceea va multumesc frumos.Deci am fost casatorita civil cu un barbat care l-am iubit f mult a rezultat un copil dupa aceea am divortat ca nu ne mai intelegeam nu s-a prezentat la divort si acum mai nou m-a dat in judecata ca nu e copilul lui.Precizez tatal copilului nu a mai dat nici un semn de 3 ani si 2 luni si nu s-a interesat deloc de copil nu plateste pensie alimentara nimik.Daca eu nu am pretentii la pensie alimentara si nu vreau nimik de la el ma va obliga instanta sa fac testul adn?Adevarul este ca vreau sa ma lase in pace nu am pretentie de nimik de la el copilul meu are acum un tata si acum si-a adus aminte dupa tot acest timp si de aceea eu nu vreau sa il vad in viata fetitei mele.Deci ma va obliga instanta sa fac acest test daca eu nu vreau?ce se va putea intampla?voi plati amenzii ?va multumesc tare mult
Buna seara va multumesc pt sfatul acordat pt mine si vreau sa va spun ca m-ati ajutat tare mult chiar am sa ma intersez de un avocat sau daca nu mai am o sansa sa ma reprezinte cel pe care m-a prezentat la divortul meu mai ales ca imi cunoaste cazul.Am sa il sun sa vad ce imi va spune.Dar as mai avea o singura intrebare de adresat la dvs:Eu sunt de acord sa fac testul adn cine plateste acest adn daca el m-a dat in judecata eu sau el?Daca vrea sa se convinga ca e copilul lui si se va afla ca este copilul lui cine va plati acest test?Mai ales ca el m-a dat in judecata pt a-l plati eu.multumesc si scuzati-va pt ca va streseaz.
Testul il plateste cel care il cere, in principiu.
Daca dv. nu ii recuoiasteti pretentiile la primul termen si el castiga, puteti fi obligata prin hotarare sa ii returnati sumele cheltuite cu procesul.
Daca dv. castigati, puteti sa ii cereti cheltuielile facute cu procesul: drumuri, cost avocat etc.
Am inteles acum.Dar daca eu am spus la primul termen ca nu vreau sa fac testul adn si daca ma va reprezenta un avocat in instanta si imi va da si mie dreptul sa vb sa ii spun ca sunt de acord pt testul adn dar daca va vrea sa se convinga ca e copilul lui sa il plateasca dansul ma va obliga pe mine sa il platesc eu sau pe el care el doreste atat de mult sa afle care este adevarul?Deci daca ma reprezinta un avocat cine va plati testul adn el sau eu?Mai ales ca eu nu am banii de asa ceva ca din cate am inteles costa enorm de mult in jur la 45 de milioane.:(multumesc tare mult
Cred ca s-a discutat prea mult pe tema asta, consultati un avocat si veti lamuri problema.