Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua- tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua- tagada paternitate

Buna ziua am si eu o mika problema si as dori sa imi raspundeti daca a-ti putea si de aceea va multumesc frumos.Deci am fost casatorita civil cu un barbat care l-am iubit f mult a rezultat un copil dupa aceea am divortat ca nu ne mai intelegeam nu s-a prezentat la divort si acum mai nou m-a dat in judecata ca nu e copilul lui.Precizez tatal copilului nu a mai dat nici un semn de 3 ani si 2 luni si nu s-a interesat deloc de copil nu plateste pensie alimentara nimik.Daca eu nu am pretentii la pensie alimentara si nu vreau nimik de la el ma va obliga instanta sa fac testul adn?Adevarul este ca vreau sa ma lase in pace nu am pretentie de nimik de la el copilul meu are acum un tata si acum si-a adus aminte dupa tot acest timp si de aceea eu nu vreau sa il vad in viata fetitei mele.Deci ma va obliga instanta sa fac acest test daca eu nu vreau?ce se va putea intampla?voi plati amenzii ?va multumesc tare mult
Copilul meu are 3 ani si 11 luni.Si nu vreau sa fac testul din cauza ca el nu se intereseaza deloc de copil de cand a venit pe lume nu s-a interesat asa ca este copilul meu.El este sigur ca nu este copilul lui dar nu este asa de aceea nu vreau sa ii dovedesc asa ceva tocmai acum dupa tot acest timp.Va fi in zadar orice as face e un...sa nu zic pe nume de aceea eu nu vreau sa ii dovedesc lui asa ceva tocmai acum mai ales ca copilul are alt tata si il stie pe acesta de tata si ii ofera tot sprijinul si moral si material si tot ce va vrea copilul meu.de aceea eu nu mai vreau sa mai am vreo legatura cu acest om vreau sa ne lase in pace pt totdeauna.Dar vroiam sa stiu daca instanta ma obliga cu asa ceva?Nu e dreptul meu de a decide daca vreau sa il fac sau nu?Mai ales ca nu vreau nimik de la el.Eu si fetita mea avem tot ce ne trebuie nu ne trebuie nimik.Daaca voi spune in instanta ca nu s-a ocupat de copil ca nu l-a mai vazut de cand m-am despartit de el ca nu il intereseaza de copilul asta.ce se intampla?va multumesc tare mult ca imi raspundeti la atatea intrebari.
Doamna, daca nu ne raspundeti la intrebari, degeaba veniti cu alte intrebari. Nu avem cum sa va ajutam in lipsa de informatii.
Asa incat reveniti cu detaliile cronologice ale datei nasterii copilului, datei divortului, datei introducerii actiunii actuale. Ca sa stim de ce vorbim.
Daca nu va prezentati puteti fi servita cu cate o amenda de cam 50 de lei pe fiecare termen si sunt instante care dau termene numai ca sa se adune si sa simta si amendatul ceva usturator data viitoare cand merge sa-si plateasca impozitul pe ce are el. Si mai si pierdeti cu brio procesul, sunteti buna de cheltuieli de judecata...

Neplacut ca copilul nu stie cine e adevaratul atta, ar fi indicat, petru copil, sa stie adevarul. Mai ales ca va incepe sa isi puna intrebari... el ori copiii de la gradi.
Liliana Gradinaru, Avocat
Multumes tare mult pt aceste informatii.Deci copilul meu s-a nascut pe 8.11.2007 am divortat pe data de 26.11.2008 si obliga paratul la o pensie de intretinere incepand cu data de 6.08.2008.Dar eu nu am nevoie de asa ceva si eu am sa ii spun adevarul fetitei mele dar cand ea o sa fie mai maricica pt ca acum e prea mika si nu vreau sa o expun la asa ceva o prostie dupa parerea mea, dar el nu ii pasa de copil decat de el si ca sa nu faca noua rau si daca se afla ca e copilul lui binenteles ii da dreptul la viziare nu?spune-ti si mie daca se afla ca este copilul lui ce drepturi si indatoriri va avea ca presupusul tata?multumesc
Aoleu, multe date sunt necesare. Ar fi mai putin de 3 ani de la divort pana la introducerea actiunii, care nu stim inca pe cand a fost introdusa.
Cat despre copil, in primul rand o sa-l chinuiti pentru ca cu cat va fi mai mare, cu atat mai greu de digerat va fi informatia. Era minunat sa il obisnuiti pe copil cu ideea asta de pe la 2 ani, 2 ani si ceva maxim. Are 4 ani, diferentiaza deja chestiuni sociale si se va simti, posibil, inferior celor care cresc cu tata, inferior situatiei actuale pe care o simte ca niormala. Daca ii spuneati inainte de a intelege cum functioneaza societatea, intelegea ca situatia aceea era normalitatea si pana a ajunge la camin/gradi era impacat deja cu acea stare a lucrurilor.
Oricum, acum e un pic prea tarziu.

Au aparut date noi, ne intereseaza motive de divort, cam ce sustine domnul in actiune, cam de cand a aflat el ca nu ar fi copilul lui etc.
Este pacat ca nu luptati pentru un drept al copilului, acela la intretinere din partea tatalui. Este pacat si ca puneti un razboi personal intre dv. si tata in loc sa gasiti o cale de impacare. Daca acela e tatal copilului, veti avea o viata de impartit raspunderi parintesti impreuna si nu vad deloc de ce v-ati face viata mai grea dand curs unui razboi in loc sa fiti impaciuitoare.

Mai bine contactati un avocat ca sa intelegeti bine sansele si urmarile actiunilor dv.
In primul rand, prin refuzul testelor, veti da nastere, asa cum spuneam si mai inainte, la un mare semn de intrebare> poate are dreptate si nu este copilul lui?
Interesul de a afla adevarul este si faptul ca se pot naste conditii de succesiune reciproca, iar el nu vrea sa-l mosteneasca un copil care ar putea sa nu fie al lui.
Dar, daca tot nu dati pe forum toate datele cronologice, faceti singura socoteala daca de la data nasterii copilului si pana la introducerea actiunii reclamantului in tagada paternitatii au trecut mai mult de 3 ani, caz in care actiunea va fi respinsa pentru tardivitate.
Sau, si mai indicat, luati legatura cu un avocat.