Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatie data deciziei de cocediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatie data deciziei de cocediere

Este lovita de nulitate o decizie de concediere in baza art. 61 lit a Codul Muncii, comunicata prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, daca in cuprinsul deciziei este trecuta numai luna si anul de cand decizia va produce efecte, iar in carnetul de munca este mentionata data primirii deciziei de catre salariat?
Motivul pentru care nu a fost trecuta data incetarii CIM poate fi tocmai pentru acoperirea mersului cercetarii disciplinare.
In acest caz contestatara poate avea castig de cauza in instanta.
Fara a se arata exact situatia cat si motivul contestatie datei de concediere nu putem spune care sunt seansele angajatorului sa ii fie respinsa contestatia fostului salariat.