avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In legatura cu indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In legatura cu indemnizatia de crestere a copilului

In legatura cu indemnizatia de crestere a copilului.
Sotia este in prima luna de sarcina si de 3 luni nu mai este angajata. Ce trebuie facut pentru a putea primi indemnizatie de crestere a copilului? Care sunt legile in domeniu si ce am putea face? Va multumesc.
Cam greu de rezolvat inregistrarea unui c.i.m. retroactiv la ITM ...mai ales din luna iunie. Daca persoana respectiva se descurca cu inregistrarea retroactiva a unui c.i.m. , atunci este OK.
Ca sa beneficieze de CIC , sotia dvs trebuie doar ca ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Daca a incetat munca in 15 IUNIE, aceasta luna se considera una din cele 12 chiar daca sunt doar 15 zile muncite in acea luna. E asa sau nu? Acum..., daca se poate "aranja" sa fie luata in evidenta la ITM din IULIE si va naste in mai anul viitor va avea cele 12 luni cotizate. Daca e ok cum vad si credeti ca am calculat bine, dati-mi va rog un raspuns. Va multumesc mult de tot.
avand in vedere legislatia actuala daca nu ati lucrat 12 luni in ultimul an nu primiti indemnizatie
elis a scris:

Cam greu de rezolvat inregistrarea unui c.i.m. retroactiv la ITM ...mai ales din luna iunie. Daca persoana respectiva se descurca cu inregistrarea retroactiva a unui c.i.m. , atunci este OK.
Ca sa beneficieze de CIC , sotia dvs trebuie doar ca ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Daca a incetat munca in 15 IUNIE, aceasta luna se considera una din cele 12 chiar daca sunt doar 15 zile muncite in acea luna. E asa sau nu? Acum..., daca se poate "aranja" sa fie luata in evidenta la ITM din IULIE si va naste in mai anul viitor va avea cele 12 luni cotizate. Daca e ok cum vad si credeti ca am calculat bine, dati-mi va rog un raspuns. Va multumesc mult de tot.
Hai sa fiu mai explicit. In cadrul celor 12 luni in care trebuie sa fi contribuit la stat dovedind ca s-a avut venituri s-a avut o intrerupere in felul urmator: Pana in 15 IUNIE sotia a fost angajata la un angajator si din 15 IULIE s-a angajat in alta parte. Acum... cu toate ca in IUNIE si IULIE a fost angajata doar cate 15 zile ea a cotizat la stata ca angajat in acele luni. VREAU SA AFLU DACA CU TOATE CA A LUCRAT DOAR 15 ZILE IN ACESTE LUNI I SE CALCULEAZA CA FIIND OK PENTRU A PRIMI INDEMNIZATIE DE CRESTERE A COPILULUI. VA MULTUMESC ANTICIPAT.

Alte discuții în legătură

Concediu pentru cresterea copilului Mr. Eugen Mr. Eugen Eu am o profesie mai liberala \"pilonist\" - lucrari de telecomunicatii la mare inaltime de aceea am lucrat de cele mai multe ori pe lucrari, nu angajamente de ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate ContSters127526 ContSters127526 Buna ziua, Numele meu este Roxana Tololoi si am o nelamurire cu privire la concediul de maternitate. Contractul meu de munca este inregistrat incepand cu ... (vezi toată discuția)
Venituri ce se incadreaza la calcularea indemnizatiei pt cresterea copillului mihaela.2009 mihaela.2009 buna ziua. as dori sa aflu daca pot beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului in conditiile in care nu sunt angajata, insa am venituri supuse ... (vezi toată discuția)