avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil-o parte sub litigiu..pot obtine hotarare de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil-o parte sub litigiu..pot obtine hotarare de dezmembrare a celeilalte parti?

Buna ziua,

Am un imobil cu o parte din el aflat sub litigiu (un antecontract aflat in proces pentru validarea lui - ambele parti nu si-au indeplinit termenii, eu nu am avut cum sa ii indeplinesc, obiectiv).

in cateva zile este infatisarea la proces..pot merge mai departe cu procesul pe bucata cu antecontractul si sa obtin dezmembrarea celeilalte parti pentru a o putea vinde...

va rog , un raspuns ca sa ma edific...multumesc!
AVLIL a scris:

Dezmembrarea nu se face in instanta... dar e un act de dispozitie, asa incat, daca aveti litigiu notat pe teren, nu veti putea obtine dezmembrarea...
Ca si colegul de mai sus, nu inteleg exact cum era individualizat, identificat terenul in antecontract...
Oricum, dezmembrarea nu se face in instanta, ca principiu...



Sigur că, în principiu, dezmembrarea nu este un act care să fie realizat prin instanţă.

În cazul de faţă, avînd în vedere că proprietarul nu poate radia notarea acţiunii civile din cartea funciară fără acordul celor care au cerut notarea, nimic nu l-ar împiedica (în situaţia în care a promis vînzarea unei suprafeţe identificate, individualizate, din terenul său), să solicite instanţei dezmembrarea terenului şi radierea notaţiei în privinţa lotului de teren rezultat din dezmembrare şi neafectat de promisiunea de vînzare-cumpărare (deci de litigiu), în contradictoriu cu promitenţii cumpărători.

Admisibilitatea acţiunii, precum şi conexarea ei, rămîn, desigur, la aprecierea instanţei.

Poate greşesc... Nimeni nu e perfect. Sunt gata să accept argumente.

Liviu S.Bordaş

Eu inteleg ce vrei sa spui, insa depinde de act, de cum e redactata promisiunea...
Ideea e ca... nu stiu exact cu cine te judeci... cu promitentul cumparator? Fiind o actiune de carte funciara, nu ar trebui sa introduci si biroul de carte funciara in dosar?
Si atunci, nu-ti trebuie o incheiere de respingere a lor?
Si tot asa... e mai complicat si, dupa cum spui, nici nu stii ce obtii. Mi se par mici sansele sa obtina, insa, evident, depinde si de acte...
Caci, in primul rand, am inteles ca actele nu au fost gata la timp pentru vanzare, si ma gandesc: ce acte anume? Care e starea lucrarilor? O fi existand deja cadastru, nu... :-/
Poate-mi descrii cam cum ai vedea tu, ca e interesanta ideea... si mie imi plac argumentele. ;)
desi nu este extrem de clara intrebarea sfatul meu este următorul: cel care doreste să cumpere acel teren litgios poate face cerere de interventie in interes propriu in cadrul dosrului aflat deja pe rol la instanta si astfel va putea cere la randul său validarea unui antecontract de vănzare cumpărare ce ar urma sa-l incheie cu proprietarul si să solicite in aceeasi cerere si iesirea din indiviziune.ulterior nu ar mai trebui facut nimic ci doar cerută inscrierea dreptului de proprietate confom sentintei ce se va pronunta in dosar.
toate acestea făcute de un avocat!!!
Da, corect!
Da' omul vrea sa vanda acum, inainte de incheierea procesului... asa ce face? Il mai obliga pe asta sa mai plateasca niste taxe de judecata, avocati?...
Ideea era daca se poate obtine mai repede de finalul procesului, nu? Sau n-am fost eu atenta...
Ca asa, se asteapta finalul dosarului (si nici nu se prelungeste cu procedura ca sa intre alte persoane in proces) se inscrie hotararea si partea libera se vinde la notar, normal...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa verific o garsoniera la cumparare mariuscilin mariuscilin BUNA ziua Doresc sa cumpar o garsoniera si nu stiu foarte bine procedurile de verificare cum ma pot asigura ca ,garsoniera nu este ipotecata , este achitata ... (vezi toată discuția)
Notarea promisiunii in cartea funciara SaraK SaraK Buna, Am o nelamurire legata de urmatoarele clauze dintr-un contract de rezervare: [i]4.1 Promisiunea nu va fi notată în Cartea Funciară. În cazul ... (vezi toată discuția)
Notare litigiu in cartea funciara victoria75 victoria75 Intentionez sa notez un litigiu in cartea funciara (litigiul este deschiderea procedurii insolventei si rezolutiunea antecontractului de ... (vezi toată discuția)