Forum Discuţii juridice Executare silită caut urgent avocat
Discuție deschisă în Executare silită

caut urgent avocat

caut un avocat specializat in executari silite
Nu cred ca trebuie depusa o astfel de cerere, intrucat executorul va sti cum sa imparta banii obtinuti dupa vanzarea apartamentului ...
Am inteles ca nu executorul va imparti banii adjudecati , ci un judecator si ca e mai bine sa fie in clar sulta mea , intrucat este creanta cea mai mare din toate datoriile care sunt pe aceasta casa si daca banii nu vor fi indestulatori , va reveni fiecarui creditor procentual din suma care o are de recuperat. Daca sulta pe care vreau sa o inscriu este 1/2 dintr-o evaluare mai mare , care nu mai corespunde cu realitatea imobiliara de-acum , dar de la care porneste licitatia , se va tine cont de suma inscrisa , iar daca nu o voi inscrie , ea va fi 1/2 din ceea ce se adjudeca?
In primul rand imobilul scos la vanzare trebuie evaluat in cadrul dosarului de executare de catre un expert tehnic de specialitate. Aceasta va fi valoarea la care va fi scos imobilul la licitatie publica.Dvs. trebuie sa faceti cunoscut executorului printr-o adresa in scris depusa la dosarul de executare ca sunteti creditoare in baza unui titlu executoriu, respectiv sentinta de partaj. In situatia in care valoarea imobilului va fi indestulatoare pentru toti creditorii atunci sumele vor fi date catre acestia, daca nu se vor imparti procentual.Contactati un avocat ca sunt multe siretlicuri care se fac si sa nu aveti de pierdut ca este greu mai tarziu sa intoarceti situatia printr-o eventuala contestatie.
Astazi la ora 12 are loc primul teremn de licitatie si eu nu am depus nici o cerere de creanta , dar mi s-a spus ca pot sa o depun iainte de ora 12. Am vreo sansa?