avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Va rog!- incredintare minor; program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Va rog!- incredintare minor; program de vizita

Curand, va incepe procesul... Incredintare si program de vizitare.
Am unele nelamuriri. Va rog, astept raspunsurile dvs.
1. Hotararea pt programul de vizitare, cine o redacteaza?
2. Procesul in sine, cum se desfasoara. Judecatorul intreaba parintii, vorbesc doar avocatii?
3. Pensia alimentara. Tatal e casatorit, are 2 copii in intretinere. Copilul nostru e nascut in afara casatoriei.
Care e procentul din venituri? El are cabinet medical. Oricum nu sunt inregistrate in contabilitate toate veniturile...
De la ce data trebuie sa plateasca pensia alimentara?
Puteti sa-l schimbati, fiind primul termen de judecata , daca nu si-a depus imputernicirea avocatiala la dosar, acest lucru il puteti vedea la prima ora in sala, cerand grefierei dosarul la studiu. Puteti sa-i comunicati ca renuntati la serviciile d.-sului si cereti termen pentru angajare avocat si completare cerere.
Sunt de acord cu colega mea, avocatul il puteti schimba oricand, ca si electricianul, notarul sau medicul...
E important sa nu mergeti gresit de la inceput, sa nu va para rau apoi...
Cu privire la programul de vizitare la domiciliul dv., nu e un lucru prea bun, in conformitate cu finslitatea legii...
Astfel, scopul acestor vizite, in ceea ce priveste legea, e tocmai crearea unei legaturi intre copil si tata, o legatura a lor... cu tot ce inseamna ea: schimbare scutece, mancare, stat treaz nopti... Or, in conditiile in care tatal vine sa vada copilul asa cum vine o matusa sau un var in vizita, nu-i mare lucru de relatie ce se stabileste...
Programul de vizitare la domiciliul mamei se acorda in anumite situatii, cand tatal e violent, betiv etc. Altfel, daca e considerat capabil sa aiba grija de un copil, adica daca nu e un pericol pentru el, nu se admite (ca regula, nu e absolut necesar) o vizitare atat de restransa...
In aceste conditii, ar trebui sa va asigurati ca aveti un plan de rezerva, eventual un program alternativ, in functie de caz...

Cu privire la colegul care s-a simtit jignit, imi cer scuze, nu stiu exact de unde anume ai desprins un ton personal din partea mea... Eu ma refeream in exclusivitate la mesajul redactat si nu la tine, ca persoana...
Astfel, am presupus ca tu cunosti Regulamentul de postare a mesajelor si am evitat sa-ti editez mesajul si sa-ti atrag atentia in mod direct, evident, asupra modului de redactare, alegand un apropou... :sorry:
In regulamentul amintit se precizeaza la punctul 1.2:"Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum."
Asa am simtit eu mesajul tau, agresiv, ca un tipat...
Nu am nimic personal cu tine, chiar am apreciat continutul mesajului si am fost de acord cu el. E chiar normal sa te simti scandalizat de astfel de situatii, presupun ca asa ai fost si tu de ai redactat cu litere mari...
Iti multumesc pentru intelegerea situatiei si sper ca am clarificat "conflictul". ;)
Este necesar stabilirea orelor de vizita pe care le veti cere instantei binenteles nu trebuie sa se suprapuna cu programul de servici al tatalui.
Referitor la stabilirea pensiei alimentare in functie de veniturile tatalui, daca puteti demonstra ca are venituri mai mari chiar si cu proba cu martori , respectiv asistenta de la cabinet.
Succes oricum.
:D Credeti ca exista asistente care sa depuna marturie impotriva doctorului care ii plateste salariul?!?
Conduce un jeep Mercedes nou-nout, la dosar exista raportul anchetei sociale pt o vila de 10 camere, iar venitul declarat este de 2.000 ron, plus 1.000 ron ai sotiei (medic si ea, cu cabinet medical individual propriu, separat de al lui)...Stiu cum si cand intocmesc facturile...Luand lucrurile logic, veniturile astea nu le ajung nici pt intretinerea casei, plata asigurarilor masinilor si benzina...
Au impreuna 2 copii. Ce pensie ii revine copiului meu? Maxim 330 lei, nu?
Negociati cu el, faceti plangere petru evaziune, ca daca stati degeaba nimeni nu va castiga bani pentru fata dv.!!
Nu puteti dovedi cu martori sumele castigate, nu lasa Codul civil! Pentru ca ar trebui sa demonstrati sumele din alte relatii decat cea copil-tata, ceea ce nu e exceptat de la regula civila!
Asa incat, mergeti pe alta parte!

Stati linistita, nu e singurul caz in care un parinte nu are veniturile reale la zi declarate... legal! Depinde insa cat de mult vreti dv. sa luptati!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectarea hotararii judecatoresti referitoare la custodie copil karali karali La multi ani! In urma divortului de acum doi ani am primit custodia copilului, iar tatalui i s-a dat dreptul de a lua copilul in primul si al treilea weekend ... (vezi toată discuția)
Program de vizitare minor si amenintarile tatalui copilului impotriva mamei acestuia liviaspirea liviaspirea Buna ziua, sunt divortata de 4 ani si am custodia unica a minorului in varsta de 7 ani. In toti acesti ani, tatal biologic a vazut copilul doar de 3-4 ori, ... (vezi toată discuția)
Ce sanse am sa detin custodia in totalitate? caty06 caty06 Buna seara,am un baietel in varsta de 6 luni cu domiciliul la mine,insa am probleme cu tatal lui cu care am decis sa nu mergem impreuna pe mai departe deoarce ... (vezi toată discuția)