Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Invocarea prescripției pe cale de excepție. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Invocarea prescripției pe cale de excepție. Timbrarea la valoare

vad ca invocarea prescriptiei pe cale de exceptie, potrivit ncc intrerupe prescriptia..
fata de aceasta imprejurare, credeti ca cel ce invoca prescriptia ( unui dr real ori de creanta) pe cale de exceptie ar trebui sa si timbreze la valoare?

mintea ma duce la revendicarile pe dreptul comun si casele cumparate pe 112:)

ContSters221975, utilizator
AndreiT a scris:

Astfel fiind, dvs. nu aveti pretentii impotriva reclamantului (cerere reconventionala care se taxeaza cu taxa de timbru pentru fie care capat al acesteia.).

eu pretentii...zic ca am in situatia in care invoc prescriptia unui drept de proprietate in contradictoriu cu reclamantul proprietar ce urmeaza a fi sanctionat atat prin respingerea actiunii si admiterea exceptiei uzucapiunii in favoarea mea

:-/
Nu aveti pretentii in sensul arogat de lege acestei notiuni.
Evident ca aveti pretentia sa ii fie respinsa actiunea, dar pe fond (chiar daca se invoca o exceptie) dvs. va aparati efectiv.

De aceea am mentionat cu titlu de exemplu cererea reconventionala, care nu va fi formulata in cauza.
In ipoteza in care ar fi fost formulata o astfel decerere, atunci se poate aprecia in sensul ca opuneti un set de pretentii la randul dvs.

AndreiT a scris:

Nu aveti pretentii in sensul arogat de lege acestei notiuni.
Evident ca aveti pretentia sa ii fie respinsa actiunea, dar pe fond (chiar daca se invoca o exceptie) dvs. va aparati efectiv.

De aceea am mentionat cu titlu de exemplu cererea reconventionala, care nu va fi formulata in cauza.
In ipoteza in care ar fi fost formulata o astfel decerere, atunci se poate aprecia in sensul ca opuneti un set de pretentii la randul dvs.

:D
deci: ori e intampinare si fac aparari ori nu e.. ori imi fac titlu ( adica hot are autoritate de lucru judecat si pt parat in ceea ce priveste efectul constitutiv al prescriptiei invocate:fight:)
odata ce doriti sa platiti taxa de timbru - formulati actiunea reconvemtionala
nu doresc sa platesc taxa, insa dreptul de proprietate e imprescriptibil si poate fi paralizat doar avand in vedere efectul constitutiv al prescriptiei
iar dupa stiinta mea exceptiile nu sunt constitutive de drepturi:)
sau sunt??