avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE BAROU 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE BAROU 2012

Inițiez un nou subiect în legătură cu viitorul concurs de admitere în barou, deși cel din 2011 nici nu s-a terminat. Însă, dat fiind faptul că intenționez să am in vedere participarea și la concursul din 2012, nutresc speranța că ne vom aduna o mână de utilizatori pentru a dezbate toate problemele cu care ne confruntăm în tratarea materiei pentru examen, și, cu siguranță nu vor fi puține. Multă baftă celor ce susțin mâine următoarea probă, iar celorlalți ”sus, pe cai!” că avem multă treabă!
Bine ai venit! Da, e posibil să ai dreptate, însă nu ne strică să ne aplecăm și noi puțin atenția asupra noului cod. Să vedem cât de repede vor scoate noile tratate. Tocmai de aceea am început cu civilul, că e mai mult de muncă. Însă, e bine că se mărește comunitatea și ne întărim forțele=D>. Și mă bucur că ți-ai revenit atât de repede! Ești un om puternic! Cum vi s-au părut subiectele de azi? Personal, sunt adepta examenelor tip sinteză. Nu agreez deloc grilele, tocmai de aceea am și greșit atât de stupid la unele grile. Consider că se putea lua lejer peste 70, de aceea nu mi-o iert deloc, și consider că vina îmi aparține în totalitate. Sunt dispusă să muncesc și să revin în forță la următorul concurs.
buna, ma alatur si eu :blush2:

alte culegeri de spete si grile?
[ link extern ]
asta este buna?
Începem cu civilul? Hai cu câteva grile:
1. Plata nedatorată:
a. este un fapt licit și voluntar
b. este un cvasicontract
c. dă naștere la obligația accipiensului de a restitui ceea ce i-a plătit din eroare, solvensul

2. Capacitatea civilă de folosință a persoanei fizice:
a. începe, ca regulă, din momentul nașterii
b. începe din momentul concepției, dar numai în cazul în care copilul se naște viabil
c. este generală și egală pentru toate persoanele fizice

3. În cazul în care minorul în vârstă de 16 ani se căsătorește:
a. dobândește capacitate de folosință
b. dobândește capacitate deplină de exercițiu
c. în caz de divorț, pierde capacitatea dobândită în urma căsătoriei

4. Nu au capacitate de exercițiu:
a. minorii sub 16 ani
b. alienații și debilii mintali
c. persoanele puse sub interdicție judecătorească

5. Capacitatea de exercițiu a persoanei juridice:
a. este dobândită efectiv în momentul desemnării organelor de conducere
b. se supune principilui specialității capacității de exercițiu
c. are un conținut determinat de capacitatea de folosință.
Buna seara! :)

Misha,de aceeasi parere sunt si eu vis-avis spete/grile. Dupa fiecare capitol terminat,este indicata rezolvarea catorva cazuri practice si a unor grile. Asta este doar o idee,fiecare adopta stilul de studiu care-l considera. :)
Culegerile lui Boroi le am si eu,atat la Civil-partea generala/drepturi reale,cat si la procedura civila (scrisa impreuna cu Gabriela Raducan)
La contracte/succesiuni,am o culegere de Camelia Toader. La Teoria generala a obligatiilor,un manual de seminar,care cuprinde si spete,de Cristina Zamsa.
La penal/procedura penala,ce carti cu spete aveti? Intreb de spete,pentru ca grile se gasesc mult mai usor.

Hellene,Cris TiNa,bine-ati venit!
La civil a aparut o carte,care pare a fi (deocamdata) cea mai complexa:

[ link extern ]
Da,ai dreptate! Este destul de dificil sa studiezi codurile in paralel si sa sesizezi toate deosebirile. Insa cum am mai spus,nu avem ce face.
Subiectele de astazi nu le-am "analizat" inca,dar urmeaza. Am vazut doar ca s-au dat cate 2 subiecte de sinteza si doua spete per materie.


Cris TiNa,cartea este din 2005,deci nu prea mai este actuala. Tot de Voineag ("clasicul" in materie) - Teste grila pentru magistratura, avocatura si examenul de licenta, editia a III-a (actualizat aprilie 2009)
sau
Mihaela Ciobanu - Teste grila pentru admiterea in magistratura - Editia a IV-a, revazuta si adaugita (2011)

Teste grila pentru concursuri si examene, ed. a 2-a (cuprinde si grile din NCC) - Gabriela Raducan, Marian Trusca, Marius Voineag, Carolina Maria Nita, Ana Maria Mihai
Misha80 a scris:

Începem cu civilul? Hai cu câteva grile:
1. Plata nedatorată:
a. este un fapt licit și voluntar
b. este un cvasicontract
c. dă naștere la obligația accipiensului de a restitui ceea ce i-a plătit din eroare, solvensul

2. Capacitatea civilă de folosință a persoanei fizice:
a. începe, ca regulă, din momentul nașterii
b. începe din momentul concepției, dar numai în cazul în care copilul se naște viabil
c. este generală și egală pentru toate persoanele fizice

3. În cazul în care minorul în vârstă de 16 ani se căsătorește:
a. dobândește capacitate de folosință
b. dobândește capacitate deplină de exercițiu
c. în caz de divorț, pierde capacitatea dobândită în urma căsătoriei

4. Nu au capacitate de exercițiu:
a. minorii sub 16 ani
b. alienații și debilii mintali
c. persoanele puse sub interdicție judecătorească

5. Capacitatea de exercițiu a persoanei juridice:
a. este dobândită efectiv în momentul desemnării organelor de conducere
b. se supune principilui specialității capacității de exercițiu
c. are un conținut determinat de capacitatea de folosință.


Hai ca risc...:">
1. a,c; 2. a,c; 3. b; 4. c; 5. a

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2011 jason jason Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)