Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE BAROU 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE BAROU 2012

Inițiez un nou subiect în legătură cu viitorul concurs de admitere în barou, deși cel din 2011 nici nu s-a terminat. Însă, dat fiind faptul că intenționez să am in vedere participarea și la concursul din 2012, nutresc speranța că ne vom aduna o mână de utilizatori pentru a dezbate toate problemele cu care ne confruntăm în tratarea materiei pentru examen, și, cu siguranță nu vor fi puține. Multă baftă celor ce susțin mâine următoarea probă, iar celorlalți ”sus, pe cai!” că avem multă treabă!
luiza2008 a scris:

Buna seara!

Nici nu am apucat sa raspund la speta,ca a si venit raspunsul.
Mai mult ca sigur nu vom avea noi un asemenea noroc referitor la gradul de dificultate al spetelor. Asta a fost simpla de tot. :))
Asta e! Nu ne ramane decat sa invatam...

Bine ai (re)venit leriutza!
Sunt de aceeasi parere cu colega Misha. Cred ca ar trebui sa lasi deoparte (cel putin pana se va sti ceva sigur legat de intrarea in vigoare) NCP si sa te concentrezi pe Codul Civil,deja "prezent". N-are rost sa te complici inca. In plus,vor mai aparea modificari la NCP odata cu aparitia legii de punere in aplicare,poate si o republicare a codului,cum s-a intamplat si cu cel civil.
Dar...faci cum doresti. Era doar o idee. :)

:coffee:

Așa e! E uşoară! Însă am zis să o luăm cu uşurelul pănă începem să pipăim Noul cod civil. Ajungem si la mai grele. Eu voi avea posibilitatea să aduc speţe şi mai grele:coffee: şi sper să vin cu întrebări din noul cod, cât de curând. Ce părere aveţi? Pentru primul examen nu am avut timp să lucrez prea multe speţe, iar colegii mei care au trecut de prima probă au greşit fie din neatenţie, fie din lipsă de exerciţiu. Ajungem noi să ne stoarcem creierii şi la mai grele.#-o.Spor mult!
A. și B., concubini, au achiziționat împreună un imobil, format din teren, casă și anexe gospodărești, situat în Iași. Doi ani mai târziu, A. a înstrăinat terenul unui terț pentru suma de 100.000 ron. B. a solicitat anularea contractului de vânzare cumpărare încheiat de concubinul ei, motivat de faptul că acest act a fost făcut cu depășirea limitelor mandatului tacit reciproc ce guvernează administrarea și folosirea bunurilor comune deținute în devălmășie de concubini.
1. Recunoașteți forma de prorprietate comună existentă în speță.
2. Poate fi primită acțiunea reclamantei bazată pe nerespectarea regulii privind mandatul tacit reciproc specifică coproprietății devălmașe?
Excelenta initiativa. Ma alatur si eu voua. Eu am inceput tot cu civilul si inaintez greu caci am terminat in 2004 si n-am mai reluat materia pana acum. Asa ca voi avea muuuult de munca mai ales ca a intrat in vigoare si NCCiv si citesc din tratatele vechi si studiez in paralel si legislatia noua.

Cu materia sunt in momentul de fata la Persoane- Persoana Juridica

Incerc totusi o opnie asupra spetei propuse de Misha80:

1. Forma de proprietate comuna existenta in speta este Proprietatea comuna in devalmasie. Avand in vedere ca proprietatea a fost dobandita in urma incheierii unui act juridic, conform art. 688, alin. 2 din NCCiv, i se aplica regimul comunitatii legale.

2. Prin urmare, cred ca actiunea in anulare e intemeiata . In regimul comunitatii legale, actele de instrainare sau grevare cu drepturi reale avand ca obiect bunurile comune nu pot fi incheiate decat cu acordul ambilor soti. ( 346 NCCiv). Actul incheiat fara consimtamantul expres al celuilalt sot, atunci cand acesta este necesar potrivit legii, este lovit de nulitate relativa ( 347 NCCiv). De asemenea trebuie avuta in vedere si exceptia dreptului dobandit de tertul de buna credinta, caz in care sotul prejudiciat poate cere doar daune interese de la celalalt sot ( 345, alin. 4 NCCiv ). Tertul dobanditor este aparat de efectele nulitatii numai in masura in care a depus diligenta necesara pentru a se informa cu privire la natura bunului.( 347, alin 2, NCCiv ).

Sunt curioasa daca mai are cineva aceeasi interpretare avand in vedere ca "sunt cam ruginita" in materie, dupa atata timp:)
Misha80 a scris:

luiza2008 a scris:

Buna seara!

Nici nu am apucat sa raspund la speta,ca a si venit raspunsul.
Mai mult ca sigur nu vom avea noi un asemenea noroc referitor la gradul de dificultate al spetelor. Asta a fost simpla de tot. :))
Asta e! Nu ne ramane decat sa invatam...

Bine ai (re)venit leriutza!
Sunt de aceeasi parere cu colega Misha. Cred ca ar trebui sa lasi deoparte (cel putin pana se va sti ceva sigur legat de intrarea in vigoare) NCP si sa te concentrezi pe Codul Civil,deja "prezent". N-are rost sa te complici inca. In plus,vor mai aparea modificari la NCP odata cu aparitia legii de punere in aplicare,poate si o republicare a codului,cum s-a intamplat si cu cel civil.
Dar...faci cum doresti. Era doar o idee. :)

:coffee:

Așa e! E uşoară! Însă am zis să o luăm cu uşurelul pănă începem să pipăim Noul cod civil. Ajungem si la mai grele. Eu voi avea posibilitatea să aduc speţe şi mai grele:coffee: şi sper să vin cu întrebări din noul cod, cât de curând. Ce părere aveţi? Pentru primul examen nu am avut timp să lucrez prea multe speţe, iar colegii mei care au trecut de prima probă au greşit fie din neatenţie, fie din lipsă de exerciţiu. Ajungem noi să ne stoarcem creierii şi la mai grele.#-o.Spor mult!

Bineinteles! Pas cu pas. Pentru a intelege mai bine si a ne deprinde cu rezolvarea spetelor de diverse tipuri,o luam de la usor la dificil,nu invers. :D
Da,e o idee buna! Doar ca mai sunt multe de citit si invatat despre Noul Cod pana la spete.
Dar numai perseverand vom reusi!
O zi buna si spor! :coffee:

@villy1liv,welcome! :)

luiza2008, utilizator
deci....sa /l reiau pe Beleiu?....cat de actual mai sunt interpretarile....?...voi cum invatati...?