avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE BAROU 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE BAROU 2012

Inițiez un nou subiect în legătură cu viitorul concurs de admitere în barou, deși cel din 2011 nici nu s-a terminat. Însă, dat fiind faptul că intenționez să am in vedere participarea și la concursul din 2012, nutresc speranța că ne vom aduna o mână de utilizatori pentru a dezbate toate problemele cu care ne confruntăm în tratarea materiei pentru examen, și, cu siguranță nu vor fi puține. Multă baftă celor ce susțin mâine următoarea probă, iar celorlalți ”sus, pe cai!” că avem multă treabă!
leriutza
Da. Beleiu si Noul Cod Civil. la partea generala,nu este chiar atat de complicat,deci eu zic ca o parte din interpretari sunt inca valabile. Poti sa faci si comparatie intre noul si vechiul cod,sa vezi ce s-a schimbat si ce nu.

Și mie îmi este greu să reiau tratatele vechi, mai ales că pe măsură ce studiez noile reglementări îmi dau seama cât de multe sunt schimbările. De aceea am optat pentru spețe. Le rezolv cu codul în mână și tratatele vechi lângă mine. Este un haos total... Ați văzut subiectele de azi? Cum vi s-au părut? Foarte ușoare la penal. Adică, nici nu m-aș fi așteptat să dea așa ceva. În fine, știți cum e, că la sinteză nu contează cât și cum scrii, ci și cine corectează. Îmi pare rău că nu am reușit să trec de grile, căci acum e și mai greu. Poate se organizează o nouă sesiune de examene? Ce ziceți? Ați mai auzit ceva?
Misha80 a scris:

Și mie îmi este greu să reiau tratatele vechi, mai ales că pe măsură ce studiez noile reglementări îmi dau seama cât de multe sunt schimbările. De aceea am optat pentru spețe. Le rezolv cu codul în mână și tratatele vechi lângă mine. Este un haos total... Ați văzut subiectele de azi? Cum vi s-au părut? Foarte ușoare la penal. Adică, nici nu m-aș fi așteptat să dea așa ceva. În fine, știți cum e, că la sinteză nu contează cât și cum scrii, ci și cine corectează. Îmi pare rău că nu am reușit să trec de grile, căci acum e și mai greu. Poate se organizează o nouă sesiune de examene? Ce ziceți? Ați mai auzit ceva?


Si asta este doar inceputul haosului...pe masura ce citim mai mult,ne dam seama de cate noutati sunt. Asta este!
Acum am vazut si eu subiectele de azi. La penal au fost intr-adevar usoare,nu au avut o infractiune complicata. Nici spetele nu au fost chiar dificile.
Dar cum ai zis si tu,conteaza mult si cine corecteaza. Si la ce bareme au...
Nu am mai auzit nimic despre vreun eventual examen. Cum aflam ceva,sa dam de stire in forum. :)

Ultima modificare: Miercuri, 19 Octombrie 2011
luiza2008, utilizator
luiza2008 a scris:

Misha80 a scris:

Și mie îmi este greu să reiau tratatele vechi, mai ales că pe măsură ce studiez noile reglementări îmi dau seama cât de multe sunt schimbările. De aceea am optat pentru spețe. Le rezolv cu codul în mână și tratatele vechi lângă mine. Este un haos total... Ați văzut subiectele de azi? Cum vi s-au părut? Foarte ușoare la penal. Adică, nici nu m-aș fi așteptat să dea așa ceva. În fine, știți cum e, că la sinteză nu contează cât și cum scrii, ci și cine corectează. Îmi pare rău că nu am reușit să trec de grile, căci acum e și mai greu. Poate se organizează o nouă sesiune de examene? Ce ziceți? Ați mai auzit ceva?


Si asta este doar inceputul haosului...pe masura ce citim mai mult,ne dam seama de cate noutati sunt. Asta este!
Acum am vazut si eu subiectele de azi. La penal au fost intr-adevar usoare,nu au avut o infractiune complicata. Nici spetele nu au fost chiar dificile.
Dar cum ai zis si tu,conteaza mult si cine corecteaza. Si la ce bareme au...
Nu am mai auzit nimic despre vreun eventual examen. Cum aflam ceva,sa dam de stire in forum. :)





Fac acum un slalom printre tratatele noi de drept civil apărute și care tratează Noul cod civil. Nici nu știi spre ce să te orientezi. A apărut un tratat de drepturi reale a lui Florea Bujorel. Nici nu știi ce să iei și cum să faci. Vor să înveți tu într-un an, ceea ce vor învăța ei într-o viață de practică. Nu știu ce să mai zic...unu va considera așa, altul altcumva, unul e de acord, altul împotrivă etc. Cred că mă voi opri doar la cod. Cu tematica lângă mine și cu noul cod îmi fac singură sintezele.

Fac acum un slalom printre tratatele noi de drept civil apărute și care tratează Noul cod civil. Nici nu știi spre ce să te orientezi. A apărut un tratat de drepturi reale a lui Florea Bujorel. Nici nu știi ce să iei și cum să faci. Vor să înveți tu într-un an, ceea ce vor învăța ei într-o viață de practică. Nu știu ce să mai zic...unu va considera așa, altul altcumva, unul e de acord, altul împotrivă etc. Cred că mă voi opri doar la cod. Cu tematica lângă mine și cu noul cod îmi fac singură sintezele.



Va mai trece multa vreme pana cand vor aparea niste tratate pe care chiar merita sa dam banii. Am vazut prin librarii carti cu comentarii despre NCC,dar erau mai mult niste brosuri (mai subtiri decat codul) decat lucrari de specialitate. Totusi,vom avea nevoie si de cateva tratate serioase pe noul cod. Si sper sa apara cat de curand.
Da,cred ca au aceasta pretentie. Nu stiu in ce masura o vom indeplini.


P.S. Pana la urma cum e cu speta aia? Este proprietate comuna in devalmasie sau pe cote-parti? ;)

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2011 jason jason Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)