Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari cu moartea prin telefon si SMS
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari cu moartea prin telefon si SMS

De aproximativ 2 ani un individ il ameninta cu moartea prin sute de mesaje telefonice si verbal pe fratele meu, incercand sa il desparta de prietena lui. Au fost depuse la Politie nenumarate plangeri insotite de inregistrari telefonice si mesaje ( pe CD), dar nu s-a rezolvat nimic. Ba dimpotriva dupa ce a fost chemat a politie si parchet individul, ameninta tot mai des ajungand sa ne urmareasca pe strada sa ne aduca injurii si amenintati in public, ba mai mult sa zica ca ii taie gatul fetitei mele in varsta de 4 luni, ii bea sangele si o da la caini. Lucru ce il pot dovedi cu mesaje si inregistrari telefonice.
Ce este de facut in aceasta situatie? parca nimeni nu vrea sa ne ajute. De la politie la parchet dosatul a facut luni bune. In ce masura se considera probe convorbirile telefonice daca individul nu recunoaste???
Am dus si martori care l-au vazut si auzit cand ameninta.
Va rog mult ajutatima!!!
Singura posibilitate , se pare , este cea de a fi tras la raspundere penala de catre organele abilitate.
In lipsa unei sanctiuni se pare ca aceste persevereaza in comiterea de acte ilicite.
Nu -l lasati sa scape , strangeti cat mai multe mijloace de proba , si in lipsa efectuarii de acte de cercetare , sesizati organele ierarhic superioare, intrucat nesolutionarea acestui caz constituie abuz de drept.
Sfatul meu este sa luati legatura cu un avocat .
S-ar putea ca unii din cei ce vor citi sa rada de ceea ce scriu eu acum, dar mai bine sa intreb!
Nr. de telefon l-ati schimbat?
Daca nu, faceti si acest lucru. Chiar cu riscul sa luati mai greu legatura cu prietenii. Vedeti ce se intampla! Si nu-l mai dati la oricine... tineti-l doar pentru familie si cei mai de incredere... Ce sa mai zicem noi, cei care ne-am dat nr. de telefon chiar pe acest site? Inseamna ca suntem expusi mai mult ca oricine!
Acest om a avut vreo legatura cu prietena fratelui inainte sau nu are nici o legatura si o face doar de nebun? Eu cred ca numai inchisoarea sau vreun centru medical sa-l aduca la realitate. Sau poate numai inchisoarea. Dar in libertate este cam dus cu capul.
Imi pare rau ca trebuie sa spun astfel de cuvinte, dar, sincer, incepe sa ma enerveze pe mine...
rindo a scris:

De aproximativ 2 ani un individ il ameninta cu moartea prin sute de mesaje telefonice si verbal pe fratele meu, incercand sa il desparta de prietena lui. Au fost depuse la Politie nenumarate plangeri insotite de inregistrari telefonice si mesaje ( pe CD), dar nu s-a rezolvat nimic. Ba dimpotriva dupa ce a fost chemat a politie si parchet individul, ameninta tot mai des ajungand sa ne urmareasca pe strada sa ne aduca injurii si amenintati in public, ba mai mult sa zica ca ii taie gatul fetitei mele in varsta de 4 luni, ii bea sangele si o da la caini. Lucru ce il pot dovedi cu mesaje si inregistrari telefonice.
Ce este de facut in aceasta situatie? parca nimeni nu vrea sa ne ajute. De la politie la parchet dosatul a facut luni bune. In ce masura se considera probe convorbirile telefonice daca individul nu recunoaste???
Am dus si martori care l-au vazut si auzit cand ameninta.
Va rog mult ajutatima!!!

Chestiunea cu schimbarea nr de telefon poate fi buna dar daca il urmareste in continuare nu prea ajuta.
Chemati politia cand va urmareste sa-l legitimeze si veti avea si un mijloc de proba la dosar.
Oricum am inteles ca aveti martori.
Cat priveste telefonul de la care ati primit sms depinde daca a folosit acelasi telefon sau telefoane diferite.
Incercati sa va angajati un avocat care sa urgenteze finalizarea cercetarii penale.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Chemati politia cand va urmareste sa-l legitimeze si veti avea si un mijloc de proba la dosar.
avocat Claudiu Lascoschi

Oare traim in America sau in Romania unde politia ................si avocatul ............plateste fraierul.:((
ContSters57756, utilizator
Domnul avocat Lascoschi mi-a dat intr-un fel dreptate in ceea ce priveste nr. de telefon, dar a mai spus si ca daca il urmareste in continuare n-are nici un efect. V-ati referit cumva la urmarit prin telefon sau pe strada? Prin telefon daca continua inseamna ca este ceva necurat la mijloc si are cine stie ce aparatura sau relatii pentru a afla un nr. nou. Sau poate cineva apropiat are relatii cu el. De urmarit pe strada nu prea este usor sa scapi, decat cand va fi inchis.