avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1061 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari cu moartea prin telefon si SMS
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari cu moartea prin telefon si SMS

De aproximativ 2 ani un individ il ameninta cu moartea prin sute de mesaje telefonice si verbal pe fratele meu, incercand sa il desparta de prietena lui. Au fost depuse la Politie nenumarate plangeri insotite de inregistrari telefonice si mesaje ( pe CD), dar nu s-a rezolvat nimic. Ba dimpotriva dupa ce a fost chemat a politie si parchet individul, ameninta tot mai des ajungand sa ne urmareasca pe strada sa ne aduca injurii si amenintati in public, ba mai mult sa zica ca ii taie gatul fetitei mele in varsta de 4 luni, ii bea sangele si o da la caini. Lucru ce il pot dovedi cu mesaje si inregistrari telefonice.
Ce este de facut in aceasta situatie? parca nimeni nu vrea sa ne ajute. De la politie la parchet dosatul a facut luni bune. In ce masura se considera probe convorbirile telefonice daca individul nu recunoaste???
Am dus si martori care l-au vazut si auzit cand ameninta.
Va rog mult ajutatima!!!
Urmarirea se face pe strada, de obicei noaptea cand fratele meu merge la prietena lui. Agresorul ataca si fuge pana vine politia si apoi revine cu telefoane de amenitare zicand "ai scapat ca aveam brisca la mine, te prind eu fraiere .... iti scot matele..." La acest individ i-a cazut cu tronc prietena fratelui meu inainte ca fratele sa fie cu ea dar aceasta nu a vrut si de atunci au inceput amenintarile catre ia si familia ei si apoi catre toate persoanele care au legatura cu fata. Cum am mai spus si repet politia nu isi face treaba si a incercat sa traga cat mai mult de timp in solutionarea cazului. La procuror cand am fost eu personal ca sa fiu audiat am observat ca procurorul nici nu citise dosarul habarnavea ca la dosar sunt si plangeri facute de mine si a fost foarte ofensat cand am cerut sa se uite in dosar. Acum cateva zile am sunat la procuror si pt ai duce cateva inregistrari facute recent insa acesta a raspuns foarte nervos "de unde ai domnule nr meu de telefon, eu nu mai am ce face cu inregistrarile ca am trimis dosaru la judecatorie" ," faceti alte plangeri" - BUNENTELES ALTE LUNI DE ASTEPTARE Mentionez ca nr procurorului este ne net acesta fiind si purtator de cuvant al parchetului.
Depuneti o sesizare la Procurorul sef al Parchetului respectiv, in ceea ce priveste tergiversarea cercetarilor de catre procurorul respectiv.
rindo a scris:

Urmarirea se face pe strada, de obicei noaptea cand fratele meu merge la prietena lui. Agresorul ataca si fuge pana vine politia si apoi revine cu telefoane de amenitare zicand "ai scapat ca aveam brisca la mine, te prind eu fraiere .... iti scot matele..." La acest individ i-a cazut cu tronc prietena fratelui meu inainte ca fratele sa fie cu ea dar aceasta nu a vrut si de atunci au inceput amenintarile catre ia si familia ei si apoi catre toate persoanele care au legatura cu fata. Cum am mai spus si repet politia nu isi face treaba si a incercat sa traga cat mai mult de timp in solutionarea cazului. La procuror cand am fost eu personal ca sa fiu audiat am observat ca procurorul nici nu citise dosarul habarnavea ca la dosar sunt si plangeri facute de mine si a fost foarte ofensat cand am cerut sa se uite in dosar. Acum cateva zile am sunat la procuror si pt ai duce cateva inregistrari facute recent insa acesta a raspuns foarte nervos "de unde ai domnule nr meu de telefon, eu nu mai am ce face cu inregistrarile ca am trimis dosaru la judecatorie" ," faceti alte plangeri" - BUNENTELES ALTE LUNI DE ASTEPTARE Mentionez ca nr procurorului este ne net acesta fiind si purtator de cuvant al parchetului.


Cred ca aveti nevoie sa angajati un avocat care sa inteleaga ceea ce se intampla deoarece este absurd ca mai intai sa fie vatamat cineva si de abia apoi sa se ia anumite masuri.
E posibil sa existe o prblema legata de probe.

Domnule avocat Danrache, nu ma refeream la aflarea numarului de telefon dupa schimbarea acestuia intrucat atunci problemele se amplificau.Ma refeream la chemarea organelor de politie in momentul in care vede ca este urmarit.Cei de la paza si ordine trebuie sa se prezinte.
O alta problema va fi aceea legata de condamnarea individului respectiv.Cu greu se poate aplica o pedeapsa cu inchisoare (cu executare).

avocat Claudiu Lascoschi
Pai, daca e greu sa fie condamnat cu executare, atunci ce e de facut? O simpla amenda nu-l poate opri. Iata, totusi, ca in sfarsit inteleg ce are acel individ cu fratele dvs. si prietena lui. Deci, este o chestiune de gelozie, un mobil josnic....
E foarte complicata problema stimate coleg.
Art 193 c. pen. nu s-a modificat de mult si nu este adaptat cerintelor sociale actuale.
In schimb, daca se face incadrarea juridica pe art 194 c.p. situatia va fi alta.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Inregistrare telefonica Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Stimati Colegi, Se poate dispune inceperea urmaririi penale pe baza unor inregistrari telefonice fara autorizarea motivata a judecatorului, doar pe baza ... (vezi toată discuția)
Ascultare telefon? roberthrescu roberthrescu Buna, am si eu o intrebare. Ascultarile telefonice pot fi proba intr-un dosar ? (Unui prieten i se asculta telefonu...,din acele ascultari a ajuns acuzat ... (vezi toată discuția)
Inregistrarile audio (facute fara acordul persoanelor inregistrate) sunt valabile in instanta? nicoleta1975 nicoleta1975 Inregistrarile audio (facute fara acordul persoanelor inregistrate) sunt valabile in instanta? (vezi toată discuția)