Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... HOTARARE JUDECATOREASCA LOC DE ACT AUTENTIC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

HOTARARE JUDECATOREASCA LOC DE ACT AUTENTIC

Buna ziua! Am de-a face cu o problema mai speciala si sper ca ma puteti ajuta.
X vinde un teren lui Y, care isi intabuleza dreptul primul.
X vinde acelasi teren, prin conventie civila, lui Z.
Z cheama in instanta pe X pentru a obtine hotarare care sa tina loc de act autentic, si o obtine.
Ce actiune poate intenta in acesta situatie primul cumparator, Y, pentru a anula dreptul de proprietate al lui Z, cel de al doilea cumparator.
Va multumesc!
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Concluzia a mea, si a voastra vad, este ca primul cumparator nu are de ce sa fac vreun demers in instanta si sa isi gestioneze mai departe dreptul de proprietate.