avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... HOTARARE JUDECATOREASCA LOC DE ACT AUTENTIC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

HOTARARE JUDECATOREASCA LOC DE ACT AUTENTIC

Buna ziua! Am de-a face cu o problema mai speciala si sper ca ma puteti ajuta.
X vinde un teren lui Y, care isi intabuleza dreptul primul.
X vinde acelasi teren, prin conventie civila, lui Z.
Z cheama in instanta pe X pentru a obtine hotarare care sa tina loc de act autentic, si o obtine.
Ce actiune poate intenta in acesta situatie primul cumparator, Y, pentru a anula dreptul de proprietate al lui Z, cel de al doilea cumparator.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dannagabi , utilizator 14:43, 24 Octombrie 2011
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Concluzia a mea, si a voastra vad, este ca primul cumparator nu are de ce sa fac vreun demers in instanta si sa isi gestioneze mai departe dreptul de proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabularea dreptului de trecere/servitute Adi Matei Adi Matei Am dobandit, in anul 2003, un teren la care accesul se face pe un drum de servitute peroprietatea unui vecim afla mai in spate, fata de terenul meu. Odata cu ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare miha_mimi miha_mimi Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. X i-a vandut lui Y, o casa cu teren prin act de vanzare cumparare, autentificat de catre notarul public. ... (vezi toată discuția)
Lamuriri cu legea 10/2001 fgs fgs am si eu o nelamurire si poate ma ajuta cineva s-o lamuresc, caci in ruptul capului n-am reusit pana acum sa-mi dau seama despre ce poate fi vorba. x are o ... (vezi toată discuția)