Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rechizitoriu procurori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rechizitoriu procurori

Buna seara! As vrea sa intreb daca rechizitoriul procurorilor are vreo legatura cu arestarea preventiva a inculpatului?! Fapta s-a intamplat acum doua luni si inca nu s-a dat drumul la proces cu toate ca s-a facut tot ce trebuia facut, toti martorii au fost audiati... De ce intarzie procurorii cu dosarul? Eu cred ca e vorba de reincadrarea faptei. Initial a fost arestat preventiv pentru omor calificat doar pentru ca s-a intamplat in public. Acum speram intr-o noua incadrare a faptei fiindca toate probele si declaratiile martorilor duc la ideea ca a actionat in legitima aparare, a fost provocat.Cum ar putea sa incadreze acum fapta?
Si daca au asa de multe probe CLARE ca nu a actionat in legitima aparare de ce nu dau drumul la dosar? Ce probe solide sa mai existe daca inculpatul a recunoscut fapta din prima??? Si inca 20? Deja i se scade o treime din limitele de pedeapsa pt comportamentul avut dupa savarsirea faptei. Daca nu stii de ce mai raspunzi. Stii tu mai bine ca avocatul? Eu vroiam doar sa stiu de ce intarzie procurorii cu dosarul .Atat. Sa se aseze cat mai comod acolo cine iti este mai drag.Omul doar s-a aparat.
Domnisoara olimpia stie ce spune.
Sa nu credeti ca daca martorii spun ca a soft legitima aparare,asa si este.trebuiesc coroborate probe.

Si eu cred ca va ramane pe arest.
Totusi,sper sa nu fie asa.
Nu putem stii de ce nu da drumul la dosar,nu stim ce contine