Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Art. 602-630 Noul Cod Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Art. 602-630 Noul Cod Civil

Care sunt articolele sau normele din vechiul cod civil care reglementeaza ceea ce Art 602-630 din noul cod civil reglementeaza?Mai exact m-ar interesa , in vechiul cod ce ne era precizat in legatura cu clauza de inalienabilitate din articolul 627 din noul cod?
Multumesc , nu este vorba de o speta , ci de o informatie primita la seminar care m-a lasat confuza.Domnul asistent ne-a explicat ca si in vechiul cod erau mentioante clauzele de inalienabilitate pt durate determinate si motive intemeiate cum ca ar fi valabile (stiti vreun articol din vcc care mentioneaza asta?) dar in acelasi timp ne-a povestit cum ca vcc provenind din codul francez , nu stiu cum se dorea mentinerea bunului in familie si de aici am inteles eu ca in vcc era valida substitutia fideicomisara , dar mi-ati explicat exact cum statea treaba , am inteles .multumesc.