Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii - preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii - preaviz demisie

As avea nevoi de sfatul unui specialist in ceea ce priveste perioada de preaviz la care am dreptul in cazului demisiei in urmatoarele conditii:
- am fost angajata la SC "X" in anul 2010, aprilie (1??) ca si Referent comercial , preaviz in caz de demisie era de 15 zile.
- la data de 02/02/2011 mi s-a inmanat decizie cu numrea in functia de diretor Comercial, o mica schimbare la salariu si in rest celelalte prevederi ramanand neschimbate (ne-mentinandu-se preavizul de 30 zile ptr. functii de onducere).
- se modifica codul Muncii ... :(

Spuneti-mi va rog ca nu sunt obligata la un preaviz de "45 zile lucratoare" ci la 15 zile..

Mulltumesc.

Sunt de acord cadurata maxima este si durata minima prin orice CIM incheiat dupa modificare sau prin actele aditionale dar prin CCM nu am intalnit-o ma vazut formula din codul muncii.
Sper sa nu fie tocmai acum in speta data exceptia nedorita.
Formularea standard este intalnita in majoritatea cazurilor , exceptii sunt putine ... posibil ca si in acel ccm sa gasim aceasta formulare , situatie in care termenul de preaviz va fi cel prevazut in c.i.m. ... poate ne va posta userul cu arata exact acea clauza din ccm referitoare la preaviz.