Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

Am avut o salarita in crestre copil pana la 2 ani si l-am trecut ca activ in noul revisal , deci nu il trecusem la contracte suspendate, iar pe 29 sept i-a expirat suspendarea si nu s-a mai reangajat, eu i-am trimis incetarea in revisal. Va rog o intrebare trebuie sa refac greseala adica sa trec salariata la contracte suspendate si cum as putea face asta . Va multumesc.
Codul Muncii reglementeaza suspendarea c.i.m. ca urmare a absentelor nemotivate printr-o norma dispozitiva si nu una imperativa, fapt ce denota ca lasa la aprecierea angajatorului daca va decide sau nu suspendarea c.i.m..

Asadar, nu sunteti obligat sa suspendati c.i.m. in acest caz.