Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

In conditiile in care casatoria se desface "prin acord" si se stabileste custodia comuna privind copilul, pe ce criterii se stabileste domiciliul acestuia avand in vedere ca deocamdata, nefiind facut un partaj - locuinta este proprietate comuna dobandita in timpul casatoriei, deci implicit domiciliul ambilor parinti este acelasi? CUM POATE o instanta sa stabileasca domiciliul unei minore la domiciliul tatalui, numai pentru faptul ca el a initiat divortul? Si daca acestui tata, maine ii vine ideea geniala de a se muta in Patagonia (ex.), copilul este obligat sa-l urmeze la acel domiciliu? In ce conditii se poate schimba hotararea instantei privind domiciliul copilului?
Va multumesc
Pitesti, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns.