avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietar

fratele meu este casatorit de 8 ani si locuiesc in casa mamei noastre pe care a dobindito prin mostenire.sotia fratelui meu insista sa le dea acte,pe acest motiv se cearta iar acum aplecat de la el.cum sa procedeze mama mea sa ii dea acte fara ca ea sa nu aiva dreptul in caz de divort.mentionez ca sintem 2 frati iar eu nu am pretentie multumesc
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 20:46, 30 Octombrie 2011
Donatia fiind revocabila nu cred ca ii va conveni cumnatei dvs.
Cred ca cea mai buna solutie este contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.
Darie Tudor a scris:

Donatia fiind revocabila nu cred ca ii va conveni cumnatei dvs.
Cred ca cea mai buna solutie este contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.



De cand a devenit donatia revocabila? Si ideea era ca sotia sa nu ia nimic in caz de divort.

Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Darie Tudor a scris:

Cred ca cea mai buna solutie este contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.


Contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere este o struto-camila care nu face altceva decat sa genereze litigii in caz de neintelegeri, urmand ca instanta sa califice natura juridica a acelui contract: aceea de vanzare sau de intretinere.
In opinia mea, aceasta notiune a fost inventata de cineva care a dorit sa dea de lucru avocatilor!
Vanzarea presupune transmiterea dreptului de proprietate in schimbul unui pret, iar intretinerea, transmiterea dreptului de proprietate in schimbul intretinerii. Cele doua tipuri de contracte nu au nici efecte identice si nici clauze identice...;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfat juridic mamon mamon Buna seara!Dupa moartea tatalui,eu si sora mea am cedat partea noastra de mostenire(casa parinteasca) fratelui,cu conditia sa aiba grija de mama.Actul este cu ... (vezi toată discuția)
Trecerea bunurilor de la parinti la copii in timpul vietii peters peters Suntem doi frati la parinti iar fratele meu isi doreste partea de mostenire, parintii fiind inca in viata. Cum credeti ca ar fi cel mai intelept de procedat, ... (vezi toată discuția)
Testament sau contyract de vanzare-cumparare cu uzufruct robert333 robert333 speta pe scurt: eu, fratele meu ,tata si mama stateam intr-o casa care era inpartita in cote egale intre tata si fratele lui(50-50%)jumatate de casa statea ... (vezi toată discuția)