Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietar

fratele meu este casatorit de 8 ani si locuiesc in casa mamei noastre pe care a dobindito prin mostenire.sotia fratelui meu insista sa le dea acte,pe acest motiv se cearta iar acum aplecat de la el.cum sa procedeze mama mea sa ii dea acte fara ca ea sa nu aiva dreptul in caz de divort.mentionez ca sintem 2 frati iar eu nu am pretentie multumesc
Donatia fiind revocabila nu cred ca ii va conveni cumnatei dvs.
Cred ca cea mai buna solutie este contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.
Darie Tudor a scris:

Donatia fiind revocabila nu cred ca ii va conveni cumnatei dvs.
Cred ca cea mai buna solutie este contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.

De cand a devenit donatia revocabila? Si ideea era ca sotia sa nu ia nimic in caz de divort.

Alexandru Munteanu, Avocat
Darie Tudor a scris:

Cred ca cea mai buna solutie este contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.

Contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere este o struto-camila care nu face altceva decat sa genereze litigii in caz de neintelegeri, urmand ca instanta sa califice natura juridica a acelui contract: aceea de vanzare sau de intretinere.
In opinia mea, aceasta notiune a fost inventata de cineva care a dorit sa dea de lucru avocatilor!
Vanzarea presupune transmiterea dreptului de proprietate in schimbul unui pret, iar intretinerea, transmiterea dreptului de proprietate in schimbul intretinerii. Cele doua tipuri de contracte nu au nici efecte identice si nici clauze identice...;)