Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte studii programator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte studii programator

Buna ziua
La o firma IT a fost angajata o persoana pe functia de programator avand urmatoarele studii (atestat profesional ajutor programator+diploma liceenta Finante Banci+diploma master Management si afaceri). Dupa cateva luni, am constatat faptul ca nu poate fi angajat pe functia de programator ci numai programator ajutor. Am intocmit act aditional de modificare insa angajatul refuza sa semneza.
Cum pot eu sa demonstrez salariatului ca postul necesita studii superioare de specialitate. Este reglementat undeva?
Multumesc
cel fara studii superioare poate fi si el angajat, desigur, dar ca "analist-programator ajutor".

"... concurs pentru ocuparea unui post de analist-programator ajutor I vacant.
CONDIŢII DE PARTICIPARE
Condiţii de studii necesare ocupării funcţiei:

• studii medii profil teoretic, tehnic sau economic cu diplomă de absolvire;
Alte condiţii specifice prevăzute în fişa postului:
• pregătire de specialitate - curs de analist programator ajutor cu diplomă de absolvire sau certificat ECDL;

... pentru analist- programator debutant (stagiar, candva):

"Condiţii:

absolvent al învăţământului superior de lungă durată, cu diplomă de licenţă, specialitatea analist programator;"

[ link extern ]
@joorj
Atunci când v-am cerut să arătaţi unde în lege există ceea ce dvs. susţineţi cu atâta convingere aşteptam să indicaţi un act normativ (ex. lege, ordonanţă simplă/de urgenţă, hotărâre de guvern, chiar şi ordin de ministru...), nu să daţi copy/paste la informaţii sumare de pe un sait.

În mesajul lung pe care l-aţi menţionat aţi fi găsit acest temei legal şi evoluţia lui. La Referinţe am adăugat şi linkuri către actele normative despre care am scris, pentru ca oricine să se poată convinge că nu scot păreri din pălărie. Aţi mai fi găsit şi o discutare pe scurt a pasajului referitor la nivelul de instruire (doar 4, nu şi studii superioare)...

În ultimul dvs. mesaj citaţi dintr-un anunţ de concurs. Care e relevanţa? Sper că nu încercaţi să arătaţi că dacă un oarecare angajator are cerinţa studiilor superioare, asta echivalează cu o obligaţie pentru ceilalţi angajatori sau cu o dovadă că există temeiul juridic pe care vi-l ceream. Dacă e aşa, avem de a face cu o problemă de logică, nu de legislaţie... v. [ link extern ]

@freeelis
Si totusi exista un act normativ...

De ce ne ţineţi în tensiune? Poate lămuriţi problema arătând care act, ce prevede şi cum rezolvă discuţia de faţă... ;)

Dacă grupa 2 din COR implică o condiţie privind studiile (superioare ziceţi), cum se face că pentru unele profesii din această grupă avem menţiunea (studii superioare)?
Dacă toate necesită studii superioare, cum se face că pentru unele există şi această menţiune suplimentară? (ex. 211201 meteorolog (studii superioare))
Dacă există o aşa de evidentă legătură între nivelul de studii şi codul COR, cum se explică următoarele coduri:
216601 designer grafică (studii medii)
216602 animator film de animaţie (studii medii)
216603 intermediarist film desene animate (studii medii)
216604 stilizator film desene animate (studii medii)
216610 designer pagini web (studii superioare)
216611 designer grafică (studii superioare)
216612 grafician calculator (studii medii)
216613 designer pagini web (studii medii)
265234 instrumentist (studii medii)
441507 restaurator bunuri culturale (studii medii)
511314 organizator activitate turism (studii medii)
335106 controlor vamal, controlor pentru datoria vamală, agent vamal (studii superioare)
432341 referent de specialitate TIR şi tranzite (studii superioare)

P.S.
Ideea e simplă: COR nu stabileşte condiţii de studii necesare pentru angajarea într-o funcţie. Acolo unde nu există vreo reglementare specială, angajatorul este liber să stabilească orice condiţie de studii la angajare. Poate alege numai programatori cu doctorat sau se poate mulţumi cu studenţi sau elevi. Poate cere diplomă sau poate să angajeze doar pe baza testelor date candidatului. E afacerea şi riscul lui.
E şi asta o formă de manifestare a libertăţii muncii şi a ideii de intervenţie minimală a statului în treburi private care nu-l privesc. Însă angajatorul poate face/pretinde aceste lucruri înainte să angajeze persoana respectivă, nu după şi nicidecum unilateral sau prin constrângere.
Obligaţia de utilizare a COR e respectată dacă ocupaţia înscrisă în contract respectă regimul profesiilor/ocupaţiilor reglementate şi foloseşte codificarea oficială, nu vreo bazaconie de tip chief technology evangelist etc.
klewos, utilizator
Daca tot faceti o filosofie a codurilor COR si care nu cred ca are vreo legatura cu subiectul acestui topic , de ce nu invocati si Ordinul nr.250/2004 al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei, al ministrului comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei şi al ministrului finanţelor publice privind încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator

Art. 1. - Angajatii agentilor economici care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei in conformitate cu legislatia in vigoare, al caror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 7221, 7222), precum si angajatii persoanelor juridice romane de drept public beneficiaza de scutirea de impozit pe venit, in conformitate cu prevederile art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
1. posturile pe care sunt angajati corespund listei cuprinzand ocupatiile mentionate in anexa nr. 1;
2. postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatica, evidentiat in organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, directie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3. au diploma de absolvire a unei forme de invatamant superior de lunga durata, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile: Automatica, Calculatoare, Informatica, Matematica, Cibernetica, Electronica, respectiv una dintre specializarile cuprinse in anexa nr. 2, si presteaza efectiv una dintre activitatile prezentate in anexa nr. 1;
....

In anexa nr. 1 sunt prevazute urmatoarele posturi : Analist, programator , proiectant de sisem informatic, Inginer software, administrator baza de date etc....
a_k a scris:

@joorj
Atunci când v-am cerut să arătaţi unde în lege există ceea ce dvs. susţineţi cu atâta convingere aşteptam să indicaţi un act normativ (ex. lege, ordonanţă simplă/de urgenţă, hotărâre de guvern, chiar şi ordin de ministru...), nu să daţi copy/paste la informaţii sumare de pe un sait.

va arat altfel:

"programatoru'' fara studii superioare pe care-l sustineti cu atata disperare (inexplicabil) e "incadrat" (localizat) ca "AJUTOR" in

IV.3. GRUPA MAJORÃ 3
Tehnicieni, maiştri şi asimilaţi
Tehnicienii şi asimilaţii acestora sunt absolvenţi ai învăţământului liceal, postliceal şi de maiştri, în subordinea cadrelor de conducere sau specialiştilor cu profesiuni intelectuale şi ştiinţifice, ....
IV 3.1.2. GRUPA MINORÃ 312

Grupe de bază componente:

3121 PROGRAMATORI AJUTORI
Ocupaţii componente:
312101 programator ajutor
312102 analist ajutor"

[ link extern ]

dvs ce incercati sa faceti?
sa trageti si sa "incadrati" "312101 programator ajutor" definit cu studii medii si in subordinea "specialiştilor cu profesiuni intelectuale şi ştiinţifice" din grupa majora 2, chiar in grupa majora 2, ca "programator".

IV.2. GRUPA MAJORÃ 2
Specialişti cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice
....
IV.2.1.3. GRUPA MINORÃ 213
Specialişti în informatică
....
Grupe de bază componente :
2131 Analişti, programatori, proiectanţi sisteme informatice, consultanţi în
informatică
2139 Specialişti în informatică neclasificaţi în grupele de bază anterioare
2131 ANALIªTI, PROGRAMATORI, PROIECTANŢI SISTEME INFORMATICE, CONSULTANŢI ÎN INFORMATICÃ
Ocupaţii componente:
213101 analist
213102 programator"

[ link extern ]

adica sa-i amestecati acolo, cu studii superioare/fara, coordonatori/subordonati, adica pe toti in grupa 2, ca suna mai bine "programator"?! sau care e treaba???

nu se poate asa ceva, vedeti diferentele!

nici in practica, nu s-au inregistrat contracte de munca la itm pe functie de programator pentru persoanele fara studii superioare (decat poate ca exceptii, "cu pile", ca pana la urma se poate orice, dar asta nu cred).

acum cu revisal-u se poate face, dar se risca amenda la un eventual control al actelor de angajare.

În mesajul lung pe care l-aţi menţionat aţi fi găsit acest temei legal şi evoluţia lui. La Referinţe am adăugat şi linkuri către actele normative despre care am scris, pentru ca oricine să se poată convinge că nu scot păreri din pălărie. Aţi mai fi găsit şi o discutare pe scurt a pasajului referitor la nivelul de instruire (doar 4, nu şi studii superioare)...

e nu numai lung, e si inutil pentru ca nu puteti convinge pe nimeni, pentru motivele de mai sus.

În ultimul dvs. mesaj citaţi dintr-un anunţ de concurs. Care e relevanţa? Sper că nu încercaţi să arătaţi că dacă un oarecare angajator are cerinţa studiilor superioare, asta echivalează cu o obligaţie pentru ceilalţi angajatori sau cu o dovadă că există temeiul juridic pe care vi-l ceream. Dacă e aşa, avem de a face cu o problemă de logică, nu de legislaţie...

are relevanta, pentru ca anuntul este al unui angajator cu serviciu de personal (ru) credibil in ce priveste legislatia muncii.
cred ca aveti o problema de logica.

P.S.
Ideea e simplă: COR nu stabileşte condiţii de studii necesare pentru angajarea într-o funcţie. Acolo unde nu există vreo reglementare specială, angajatorul este liber să stabilească orice condiţie de studii la angajare. Poate alege numai programatori cu doctorat sau se poate mulţumi cu studenţi sau elevi. Poate cere diplomă sau poate să angajeze doar pe baza testelor date candidatului. E afacerea şi riscul lui.
E şi asta o formă de manifestare a libertăţii muncii şi a ideii de intervenţie minimală a statului în treburi private care nu-l privesc. Însă angajatorul poate face/pretinde aceste lucruri înainte să angajeze persoana respectivă, nu după şi nicidecum unilateral sau prin constrângere.
Obligaţia de utilizare a COR e respectată dacă ocupaţia înscrisă în contract respectă regimul profesiilor/ocupaţiilor reglementate şi foloseşte codificarea oficială, nu vreo bazaconie de tip chief technology evangelist etc.

asta e chiar buna!
ideea o fi simpla, dar e prezentata simplist.
daca ar fi asa, atunci ce l-ar impedica pe angajator sa-l incadreze (angajeze) pe "elev" direct pe postul de inginer de sistem?!... sau analist?!... ca tot aia ar fi:rolleyes::stunned:
nu pot sa cred.

ContSters228228, utilizator
@freeelis
Nu era nicio filosofie (aş fi onorat dacă ar fi fost), iar dacă tot nu credeţi că are vreo legătură cu subiectul, verificaţi pe pagina 1 a discuţiei cine a venit cu ideea invocării codului COR pentru funcţia de programator...

Mai văzusem ordinul pe care îl menţionaţi. La o citire atentă, ordinul are un scop clar, uşor de înţeles din articolul 1 şi din preambul: să precizeze condiţiile în care se poate beneficia de scutirea de impozit pe venit prevăzută în Codul fiscal. Deşi ordinul menţionează ca temei articolul 56:4.l din Legea 571/2003, în prezent referinţa corectă e 55:4.l:
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
l) veniturile din salarii, ca urmare a activităţii de creare de programe pentru calculator; încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei, al ministrului comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei şi al ministrului finanţelor publice;

Ordinul respectiv pune în aplicare legea, stabilind pe ce criterii, din punct vedere fiscal, se consideră că o persoană se încadrează în activitatea de creaţie de programe pentru calculator astfel încât să beneficieze de scutirea de impozit pe venit. Era firesc să fie stabilite astfel de criterii pentru a preveni posibilitatea de abuz - angajarea cât mai multor persoane pe post de programator, pentru a beneficia de scutire.
De aici şi până la a considera că ordinul stabileşte condiţii de studii pentru a ocupa funcţia de programator...

@jooorj
Verificaţi-vă legislaţia şi argumentele.