avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte studii programator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte studii programator

Buna ziua
La o firma IT a fost angajata o persoana pe functia de programator avand urmatoarele studii (atestat profesional ajutor programator+diploma liceenta Finante Banci+diploma master Management si afaceri). Dupa cateva luni, am constatat faptul ca nu poate fi angajat pe functia de programator ci numai programator ajutor. Am intocmit act aditional de modificare insa angajatul refuza sa semneza.
Cum pot eu sa demonstrez salariatului ca postul necesita studii superioare de specialitate. Este reglementat undeva?
Multumesc
@ jooorj, inteleg ca nu va plac argumentatiile lungi, asa ca m-am straduit sa gasesc un banal exemplu de neconcordanta intre LEGE si parantezele din COR. (si-or mai fi, dar mi-e lene sa le caut)

Exemplu:

Lege 200/2004

Anexa 2
LISTA profesiilor reglementate în România

A. Profesiile reglementate care necesită cel puţin 3 ani de studii superioare
a) ....
....
z) interpret limbaj mimico-gestual.


Ce scrie in paranteza din COR?

226602 interpret în limbaj mimico-gestual (studii medii)

Dvs. ce parare aveti? Aplicam o LEGE sau o paranteza?


Ma tem ca ideea e simpla si a fost exprimata de a_k

a_k a scris:

Ideea e simplă: COR nu stabileşte condiţii de studii


Conditiile de studii trebuie cautate in legile speciale. Iar eu nu cunosc vreuna care sa spuna ca pentru programatori sunt necesare ...
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2011
romascanu, moderator
multumesc pentru straduinta,
insa,
in cazul "programatorilor", nu cred ca ajuta la ceva neconcordantele intre lege si parantezele din cor... nici exemplul dat.

pentru ca in cor sunt "doua feluri" de "programatori", in 2 grupe:

1. - grupa majora 3 - "sunt absolventii cu studii medii, postliceala si de maistri" - 312101 -"programatori ajutori"-

2. - grupa majora 2 - 213102 - "programatori"

n-ati gasit vreo lege speciala in care sa se spuna ca pentru "programatori" sunt necesare studii superioare...

nici nu e nevoie de o astfel de lege.

pentru ca, un altfel de programator decat cel cu studii superioare nu poate fi incadrat decat in grupa majora 3! - "studii medii, postliceala"... 312101- "programator ajutor"!

... ca daca i-am incadra (angaja) pe toti, indiferent de studii, in grupa 2 (ca "suna" mai bine "programator", sau nu stiu care e interesu'), atunci grupa 3 si ocupatia de "programator ajutor", pentru cine a fost facuta?! ... sau grupa 2 si ocupatia de "programator", pentru cine?!

e simplu.




Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2011
ContSters228228, utilizator
jooorj a scris:
eumarian a scris:
@jooorj. Dupa stilul de rationament, sunteti fostul @gigelin, nu-i asa?:)

yes, mr @eumarian;)
:)


:offtopic:
@jooorj...te-a demascat @eumarian! :))
Cat m-am chinuit sa nu te dau de gol! Ti-am spus sa stai cumintel in forumurile din "Contabilitate". Nu te lecuiesti,nu?;)
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Gabrielle Monique a scris:

@jooorj
Cat m-am chinuit sa nu te dau de gol!
Ti-am spus sa stai cumintel in forumurile din "Contabilitate". ;)


@monique, hai ca vin (o sa stau), nu te mai chinui...

numai putin...

... daca reducem la absurd (reductio ad absurdumB-) )

ajungem la concluzia ca numai o anumita solutie (studii superioare pentru programator) este posibila in mod rational, solutia contrara (studii medii, postliceale sau de maistri cerute in COR programatorului ajutor) fiind absurda si deci inacceptabila.;)




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitate respectare nivel studii indicat in cor pentru functia respectiva radumititean radumititean Este obligatorie respectarea nivelului minim de studii mentionat de COR pentru o anumita ocupatie, in conditiile in care nu este una pentru care exista ... (vezi toată discuția)
Modalitate de incadrare in codul cor dcrst75 dcrst75 Buna ziua! Am absolvit liceul cu sectia Informatica si am pe langa diploma si un atestat de Operator Tehnica de calcul si Facultatea ISE Sectia ... (vezi toată discuția)
Inregistrare cim AndreiTimi AndreiTimi Buna seara, Am si eu o intrebare. Daca firma este cu capital privat pot inregistra la ITM un contract de munca pentru un angajat cu codul COR 213904 ... (vezi toată discuția)