Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransarea de la reteaua de termoficare a orasului-o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransarea de la reteaua de termoficare a orasului-o ilegalitate?

Buna ziua!Sunt proprietar al unui apartament cu 2 camere din Timisoara.In luna iulie 2011 am facut la o persoana autorizata un proiect de debransare de la reteaua termica ,urmand toti pasii legali,avand semnaturile cu acordul vecinilor,a administratorului,a presedintelui de bloc si am depus dosarul complet la Colterm.Dupa cateva zile ne-a venit raspunsul nefavorabil.In urma acestui raspuns administaratia noastra nu doreste sa ne faca scazamantul de la plata intetinerii(mentionez ca restul cheltuielilor de bloc suntem dispusi sa le platim,partile comune, apa calda si rece).Blocul nostru are doua scari si nici un locatar nu are centala pe gaz sau curent(nu avem ceas individual ptr.gaz).In luna august noi ne-am blindat caloriferele si am ales o instalatie pe curent.Din motive financiare,si mai mult decat atat pentru faptul ca noi nu mai beneficiem de caldura de la reteaua orasului nu vom putea plati in totalitate factura lunara,ceea ce va duce la restante mari.Va rog sa-mi spuneti ce ar fii de facut si daca se va ajunge in instanta daca avem vreo sansa de castig.Va multumesc
Stati linistit domnule gogaoctavian , deoarece daca sunteti sau nu debransat legal nu are nici o importanta , este foarte logic si la mintea cocosului ca nu va poate obliga nimeni sa achitati ceva ce nu ati consumat, numai asa de dragul istoriei, ca nu ati anuntat pe papa Pius de la Roma.Anuntati numai domnita de la asociatie sa nu va mai repartizeze caldura pentru caloriferele reci pe care dvs. le-ati indepartat de tevile verticale cu aprox. 50 cm dupa debransare. Daca nu crede poate veni sa va verifice deschizandu-i usa , daca doreste sa va cheme in judecata atunci si dvs. demonstrati ceea ce este pe teren cu doi martori.
Ea cum o sa demonstreze acolo ca ati consumat ceva, daca nu ati consumat?.:O
Da,am trimis si scrisoare cu confirmare de primire catre asociatia noastra,dar mi-a venit inapoi,la fel cum am trimis-o,nici macar nu au desfacut-o.Administratora zice ca nu ne poate scoate de la intretinere(sa nu mai platim caldura)din moment ce are actul de la furnizor cu negatia lor,iar invitatie le-am facut si ei si presedintelui sa vina sa vada ca sunt tevile taiate,de mai multe ori,dar cu forta nu pot sa-i bag in casa sa constate.pPur si simplu nu vor
@gogaoctavian

Primiti fel si fel de sfaturi de la oameni care au procedat mai mult sau mai putin legal si care din fericire pentru ei au fost intelesi, nelegal totusi, de catre asociatiile lor.
Nu putem sa pretindem celorlalti sa respecte legea daca noi nu o respectam. E chestiune de mentalitate, iar daca ni se casuneaza necazuri din cauza nerespectarii legii nu putem sa ne plangem!

La dv. nu se intampla ca asociatia sa va inteleaga, martorii si pozele sunt vax daca nu ati respectat legea si vreau sa va spun ca pentru deconectare legala trebuie sa indepliniti conditiile din legea 325/2006 (capitolul VI sectiunea 5, art.30 punctele 2, 4-6)

Deci dv. nu trebuia sa va deconectati inainte de a obtine avizul furnizorului de agent termic, in sensul de a veni el si a va executa lucrarea de deconectare. Asta este legea!
Domnule gogaoctavian aveti si dvs. un atu foarte bun: banii sunt in buzunarul personal.
Pana se lamuresc cei care refuza sa se lamureasca... poate dura si ani de zile . Intentionati sa mergeti pe varianta platii a unor obligatii de plata nereale pana la adanci batranete ?.:O
elga50 a scris:

@gogaoctavian

Primiti fel si fel de sfaturi de la oameni care au procedat mai mult sau mai putin legal si care din fericire pentru ei au fost intelesi, nelegal totusi, de catre asociatiile lor.
Nu putem sa pretindem celorlalti sa respecte legea daca noi nu o respectam. E chestiune de mentalitate, iar daca ni se casuneaza necazuri din cauza nerespectarii legii nu putem sa ne plangem!

La dv. nu se intampla ca asociatia sa va inteleaga, martorii si pozele sunt vax daca nu ati respectat legea si vreau sa va spun ca pentru deconectare legala trebuie sa indepliniti conditiile din legea 325/2006 (capitolul VI sectiunea 5, art.30 punctele 2, 4-6)

Deci dv. nu trebuia sa va deconectati inainte de a obtine avizul furnizorului de agent termic, in sensul de a veni el si a va executa lucrarea de deconectare. Asta este legea!

Problema este că eu personal cititnd Contractul de furnizare de servicii la asociaţia la care stau, am observat că acolo un puct stipula (pe scurt) că "toate instalaţiile interioare de la robinetul de rupere aflat în susbsolul clădirii proprietate comună este al Asociaţiei de propietari/locatari care va avea în răspundere întreţinerea şi gestionare a acestora. Ţevile aflate de la robinetul de rupere din subsol înspre Furnizor se vor numi reţele publice şi vor fi administrate de acesta din urmă".
În aceste condiţii întreb eu CU CE DREPT MI SE CERE SÃ PLÃTESC DEBRANªAREA din moment ce eu NU am nici un contract cu furnizorul de termoficare? Legea amintită mai sus încalcă drepturile propietăţii şi contravine Contractului de furnizare de servicii. Care este motivul pentru care reţelele interne sunt instalaţii proprii asociaţiei, DAR Termoficarea are drept de veto(şi unul major) asupra debranşării mele din sistem?
Am întrebat administratoarea şi aceasta m-a purtat de la Ana la Caiafa fără să-mi prezinte nici un document, o lege etc. De purtat mă poartă şi cu o altă problemă (în legătură cu coloana de aerisire din băi care e înfundată şi ea spune că eu trebuie să le spun celor de jos să nu mai "polueze aerul", dar ridică din umeri când îi spun că aceştia nici nu vor să deschidă uşa pentru o discuţie civilizată).
Danny2002, utilizator