avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA in ce moneda trebuie facuta plata externa ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

in ce moneda trebuie facuta plata externa ?

buna ziua

am de facut o factura externa fara tva (amandoi suntem platitori de TVA) (ptr.Cehia)
1. factura se face in lei sau euro ?
2.cehul plateste in euro sau poate si in lei ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Carmen Jurubita , Contabil 19:29, 16 Noiembrie 2011
consilere ptr. un partener extern
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2011
cicidaniela, utilizator
Clientului ceh ii faceti un Invoice-in euro, in functie cum ati intocmit contractul care trebuie sa existe-,plata se face conform invoice.
factura fiscala lui nu-i trebuie si va trebui intocmita in lei pentru a evidentia baza ,in vederea calcularii tva aferent.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Noiembrie 2011
Carmen Jurubita, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontari in valuta camicami camicami Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce ... (vezi toată discuția)
Facturi externe optionale sob sob Buna ziua, As avea o intrebare legata de modalitatea de facturare catre firme extracomunitare (SUA, Canada). Societatea comerciala cu sediul in Ro, ... (vezi toată discuția)
Factura externa ( invoice ) si factura fiscala djkrys5 djkrys5 Buna ziua , Am urmatoarea speta: trebuie sa emit o factura externa in EUR pentru un client in UK , fara TVA pe baza VAT ID comunicat de ei.Intrebarile care ... (vezi toată discuția)