Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA in ce moneda trebuie facuta plata externa ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

in ce moneda trebuie facuta plata externa ?

buna ziua

am de facut o factura externa fara tva (amandoi suntem platitori de TVA) (ptr.Cehia)
1. factura se face in lei sau euro ?
2.cehul plateste in euro sau poate si in lei ?

multumesc
consilere ptr. un partener extern
cicidaniela, utilizator
Clientului ceh ii faceti un Invoice-in euro, in functie cum ati intocmit contractul care trebuie sa existe-,plata se face conform invoice.
factura fiscala lui nu-i trebuie si va trebui intocmita in lei pentru a evidentia baza ,in vederea calcularii tva aferent.
Carmen Jurubita, Contabil