avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anvelopare blocuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anvelopare blocuri

Buna seara,
o intrebare: daca o scara a unui bloc face o anvelopare (contract particular nu cu administratia blocului si fara aviz de la primarie) si anul viitor primaria va face anveloparea intregului bloc ce vor face cei care au facut deja? Am auzit zvonuri cum ca se vor desface toate aceste anvelopari particulare si vor face din nou si cei care aveau deja. Exista o lege care prevede acest lucru sau anveloparea se va face doar pentru apartamentele unde nu exista facut deja?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2011
rocky, utilizator
Cel mai recent răspuns: huber72 , utilizator 10:06, 10 Noiembrie 2011
din cate stiu nu exista aprobare de la primarie. De ce e greu de crezut? Oamenii si-au spart pereti in apartamente fara sa aiba autorizatie, chiar pereti de rezistenta si se pare ca pe nimeni nu intereseaza. Costructorul isi ia banii, nu-l intereseaza daca exista sau nu autorizatie de la primarie. Vroiam sa fac un efort financiar sa-mi fac si eu anveloparea dar dat fiind ce-mi spuneti ma abtin, nu vreau sa dau 2400 roni ca la anul sa dea jos tot si sa platesc iar. Multumesc
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2011
Adriantot, moderator
Marea majoritate a unitatilor care executa anveloparea imobilelor nu detin formalitati legale nici din partea primariei nici din partea IGSIC
Mai mult nu sunt respectate nici normele de protectia muncii,astfel incat majoritatea sesizarilor adresate catre ITM se solotioneaza ca urmare a contraventiilor evidentiate,cu aplicare de sanctiuni
Autoritatea publica locala nu emite acorduri pentru lucrari executate prin initiativa privata si nici pentru lucrari partiale,pentru care nu se pot emite in conditiile legii certificat de receptie si garantie
Da, asa este. Ba mai mult, pentru partea comuna a scarii (care trebuie si ea facuta dar, cei care beneficiaza de aceasta lucrare nu vor sa o plateasca singuri-pe scara sunt 3 apartamente care nu fac, printre care si eu) tocmai am aflat de la seful de lucrare ca va fi facuta cu contract pe administratie ca sa plateasca, cf cotei indivize chiar si cei care nu isi anvelopeaza partea de apartament. Nu m-as mira ca aceasta bucata sa se plateasca de catre toti locatarii din bloc (cf unei alte hartii venite de la primarie, dat fiind faptul ca suntem constituiti in asociatie de proprietari nu exista parti comune pe scara ci numai parti comune pe bloc). In concluzie ma abtin si nu fac nimic.
Indiferent de interesul dvs,asociatia de proprietari ,daca isi asuma responsabilitatea sa incheie raport contractual pentru executare reparatie parte comuna,cota parte va fi introdusa la plata tuturor proprietarilor
chiar daca nu exista autorizatie de la primarie? nu vreau sa fiu inteleasa gresit, stau de 40 de ani in blocul asta si am platit intotdeauna tot ce mi-a revenit, toate reparatiile dar cele care au fost legale, desigur. Cu contract, devize, receptii, etc NU vreau sa platesc acum ca la anul sa se dea jos si sa platesc iar. Chair si daca va fi o cota mica, e vorba de principiu nu neaparat de bani.

Alte discuții în legătură

Lucrari de investitii infosystems4u infosystems4u Buna ziua, As dori sa ma lamuresc in doua spete: 1.) o anevlopare partiala (deci pe o camera, dar pentru toata verticala de 10 etaje + parter) facuta prin ... (vezi toată discuția)
Anvelopare blocuri rocky rocky Buna ziua, va supun atentiei un fapt: locuiesc in bucuresti intr-un bloc P+4. O vecina a contractat in particular (deci nu prin asociatia de proprietari) o ... (vezi toată discuția)
Deturnare fonduri asociatie de proprietari? rocky rocky Buna ziua, o vecina dupa scara unde locuiesc a contractat o lucrare de anvelopare pentru toata scara. 4 familii dupa scara nu fac din diverse motive: o ... (vezi toată discuția)