avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... M-am culcat cu prietena mea minora si acum s-ar fi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

M-am culcat cu prietena mea minora si acum s-ar fi aflat

va cer voua sfatul ca eu nu stiu sigur ...am 25 ..prietena mea 17 si suntem de 6 luni, m-am culcat cu ea ..cu acordul ei, fara sa-i promit ceva anume bani, foloase materiale , sau vreo promisiune de casatorie sau alte lucruri, doar din dragoste am facut-o nici macar nu am fortat-o cu ceva ...Problema mai mare este ca s-ar putea sa fi aflat maicasa si acum cauta sa se razbune pe mine sa ajung la inchisoare nevinovat ...stiu ca nu e moral ce-am facut dar nu se pedepseste imoralitatea nu ? asa ca va intreb pe voi care stiti mai bine ...ce poate sa mi se intample ..;ca prietena mea nu v-a depune declaratie de viol daca o forteaza parintii ei deci in cazul asta ce pot sa patesc ...va multumesc anticipat
mai bine nu spunea-ti prostia asta imi pare rau .dar..unde scrie ca e gresit sa iubesti si sa fi iubit ....aia care au 40 si fata 16 ? eu sunt rau aici ...? adica dupa vorbele acestea lasa nu hai sa facem inchisoare toti care iubim minore nu ..si aia ce omoara stau in libertate ...ce corecta sunteti dmv ..bv`o
Aici nu judecam moralitatea, daca nu ati constrans-o in niciun fel si fata asta si-a dorit atunci nu ati savarsit nicio infractiune.
Pt infractiunea de "act sexual cu un minor" fata trebuia sa aiba sub 15 sau daca are intre 15-18 ani trebuia sa profitati de autoritatea dvs pe care o aveti asupra ei ca sa intretineti raporturi sexuale cu ea, in sensul sa ii fi fost profesor, tutore, curator, medic etc, si nu este cazul.
Pt a doua infractiune, cea de "viol", materialul probator nu merge pe vorbe, chiar daca este ea minora, totusi procurorii nu sunt atat de naivi sa creada tot ce iese pe gura minorului. Trebuie sa existe o expertiza, un certificat medico-legal, martori credibili, ceva care poate demonstra infractiunea dincolo de orice dubiu.
De asemenea, daca parintii fac acest denunt impotriva dvs, ei sunt aceia care risca sa raspunda penal pt infractiunea de "denuntare calomnioasa".
Ea oricum nu o sa faca asa ceva ca ma iubeste si stie si ea cum sunt parintii ei si nu are sa minta la politie in caz ca se va ajunge aici ...asa spuneam si eu ca acuzarea de viol nu-si are rostul e absurd ca vorba dmv..toti care ne cunosc stiu ca eram impreuna si inca suntem si totul s-a intamplat cu consimtamantul ei fara nicio presiune, ma gandeam prin prisma ca totusi inca e minora atat dar odata ce mi-ati transmis toate scenariile posibile m-am linistit oricum va multumesc o zi buna
Staţi liniştit. Comportamentul dvs. nu este unul cu caracter infracţional. Nu are nici măcar un caracter imoral cum ar sugera unele persoane. Că aţi făcut-o sau nu din dragoste. Nu mai adaug nimic pentru că suntem pe un forum juridic nu unul de analiză moralo-religioasă a comportamentelor umane. Libertarea sexuală protejată de codul penal presupune şi a întreţine raporturi sexuale cu cine doriţi, când doriţi, atâta timp cât sunt consimţite şi în limitele legii. Comportamentul dvs. se recomandă ca unul moral şi legal. Nu vă mai faceţi mustrări de conştiinţă decât dacă aveţi de ce.
chertes_dan a scris:

Staţi liniştit. Comportamentul dvs. nu este unul cu caracter infracţional. Nu are nici măcar un caracter imoral cum ar sugera unele persoane. Că aţi făcut-o sau nu din dragoste. Nu mai adaug nimic pentru că suntem pe un forum juridic nu unul de analiză moralo-religioasă a comportamentelor umane. Libertarea sexuală protejată de codul penal presupune şi a întreţine raporturi sexuale cu cine doriţi, când doriţi, atâta timp cât sunt consimţite şi în limitele legii. Comportamentul dvs. se recomandă ca unul moral şi legal. Nu vă mai faceţi mustrări de conştiinţă decât dacă aveţi de ce.

Sunteti sigur pe ceea ce afirmati ?
Eu as spune ca nu strica sa mai puneti mana pe Codul Penal, macar asa,din cand in cand. Veti fi surprins de cate lucruri veti afla.

Actul sexual cu un minor se considera infractiune. Indiferent de contextul in care s-a infaptuit.

Cat despre libertatea sexuala protejata de codul penal, si raporturile sexuale consimtite, este vorba de persoane majore.

Alte discuții în legătură

Este ilegala o relatie sexuala cu un baiat de 17 ani? anonim1234 anonim1234 Buna ziua, Spuneti-mi daca este ilegala o relatie sexuala cu un baiat in varsta de 16 ani daca acesta a fost de comun acord. cealalta persoana fiind majora. ... (vezi toată discuția)
Coruptie de minori a mihai a mihai salut.eu am 18 ani iar iubita mea 15,parinti ei nu vor sa ma gasesc cu ea.dar daca afla k ma gasesc pe ascuns cu ea si se duc la politie au ce sa-mi ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori? mihaela_mimi_ro mihaela_mimi_ro Am o verisoara de 15 ani si 6 luni care intretine relatii sexuale cu un barbat de 43 de ani. Parintii doresc sa depuna plangere penala impotriva barbatului, ... (vezi toată discuția)