avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz returnare garantie chirie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz returnare garantie chirie

Buna ziua am o intrebare poate ma ajuta cineva.Acum 4 luni am inchiriat un apartament iar recent m-am mutat de acolo si proprietarul refuza sa imi dea garantia.As dori sa stiu daca am vreo sansa daca il dau in judecata ca sa imi recuperez garantia daca nu am un contract de inchiriere ci numai procesul verbal facut de agentul imobiliar unde e specificat faptul ca s-a inchiriat si ca am dat garantie si chitantele de plata a chirie si a cheltuielilor.Tin sa mentionez ca pe procesul verbal nu e trecuta suma cu care s-a inchiriat pt ca nu a vrut proprietarul dar i-am dat prin posta o parte din bani si am acea hartie.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: DexterT , utilizator 09:52, 23 Noiembrie 2014
Il pot obliga pe proprietar sa vina sa facem procesul verbal de predare-primire a imobilului avand in vedere ca refuza iar eu nu mai stau acolo de 3 sap.Cheia imobilului a trebuit sa o las fostului sot al proprietarei,care era vecin acolo, la insistentele ei pentru a renova.Multumesc
crisstina_ a scris:

Buna ziua am o intrebare poate ma ajuta cineva.Acum 4 luni am inchiriat un apartament iar recent m-am mutat de acolo si proprietarul refuza sa imi dea garantia.As dori sa stiu daca am vreo sansa daca il dau in judecata ca sa imi recuperez garantia daca nu am un contract de inchiriere ci numai procesul verbal facut de agentul imobiliar unde e specificat faptul ca s-a inchiriat si ca am dat garantie si chitantele de plata a chirie si a cheltuielilor.Tin sa mentionez ca pe procesul verbal nu e trecuta suma cu care s-a inchiriat pt ca nu a vrut proprietarul dar i-am dat prin posta o parte din bani si am acea hartie.Va multumesc!

In fapt, in opinia mea, este vorba despre evaziune fiscala... Cine se prevaleaza de acest lucru ramane ca organul sesizat sa stabileasca adevarul si, pe cale de consecinta, sa propuna cercetarea penala si trimitirea in instanta a dosarului...

Am aceeasi problema.
Ce se intampla daca depun o plangere pentru evaziune fiscala? Am procesul verbal de achitare a garantiei + chitante cheltuieli + martori.
Pot avea si eu de suferit? ( pentru ca oarecum sunt si eu implicat in aceasta evaziune fiscala)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Denuntare proprietar pentru evaziune fiscala crisstina_ crisstina_ Buna ziua as dori sa stiu daca il pot denunta pe fostul proprietar pentru faptul ca la inchirierea apartamentului nu a facut contract de inchiriere inregistrat ... (vezi toată discuția)
Recuperarea garantiei de la proprietar normator normator de aproape 2 ani locues cu chirie intr-un apartament in Bucuresti, proprietara nu a vrut sa incheiem un act oficial, acum dupa repetate majorari al chiriei, ... (vezi toată discuția)
Recuperare garantie apartament inchiriat. edm_addicted edm_addicted Pe scurt, problema mea este aceasta. am inchiriat un apartament si doresc sa ma mut din acesta. La incheierea contractului am dat o garantie. Acum cand am ... (vezi toată discuția)