Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz returnare garantie chirie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz returnare garantie chirie

Buna ziua am o intrebare poate ma ajuta cineva.Acum 4 luni am inchiriat un apartament iar recent m-am mutat de acolo si proprietarul refuza sa imi dea garantia.As dori sa stiu daca am vreo sansa daca il dau in judecata ca sa imi recuperez garantia daca nu am un contract de inchiriere ci numai procesul verbal facut de agentul imobiliar unde e specificat faptul ca s-a inchiriat si ca am dat garantie si chitantele de plata a chirie si a cheltuielilor.Tin sa mentionez ca pe procesul verbal nu e trecuta suma cu care s-a inchiriat pt ca nu a vrut proprietarul dar i-am dat prin posta o parte din bani si am acea hartie.Va multumesc!
Il pot obliga pe proprietar sa vina sa facem procesul verbal de predare-primire a imobilului avand in vedere ca refuza iar eu nu mai stau acolo de 3 sap.Cheia imobilului a trebuit sa o las fostului sot al proprietarei,care era vecin acolo, la insistentele ei pentru a renova.Multumesc
crisstina_ a scris:

Buna ziua am o intrebare poate ma ajuta cineva.Acum 4 luni am inchiriat un apartament iar recent m-am mutat de acolo si proprietarul refuza sa imi dea garantia.As dori sa stiu daca am vreo sansa daca il dau in judecata ca sa imi recuperez garantia daca nu am un contract de inchiriere ci numai procesul verbal facut de agentul imobiliar unde e specificat faptul ca s-a inchiriat si ca am dat garantie si chitantele de plata a chirie si a cheltuielilor.Tin sa mentionez ca pe procesul verbal nu e trecuta suma cu care s-a inchiriat pt ca nu a vrut proprietarul dar i-am dat prin posta o parte din bani si am acea hartie.Va multumesc!

In fapt, in opinia mea, este vorba despre evaziune fiscala... Cine se prevaleaza de acest lucru ramane ca organul sesizat sa stabileasca adevarul si, pe cale de consecinta, sa propuna cercetarea penala si trimitirea in instanta a dosarului...

Am aceeasi problema.
Ce se intampla daca depun o plangere pentru evaziune fiscala? Am procesul verbal de achitare a garantiei + chitante cheltuieli + martori.
Pot avea si eu de suferit? ( pentru ca oarecum sunt si eu implicat in aceasta evaziune fiscala)