Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Documente expirate - Spania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Documente expirate - Spania

buna,am vrut sa ma angajez si mi-am dat seama ca am buletinul expirat si pasaportul il aveam expirat mai demult dar cum nu aveam nevoie de el nu lam schimbat,sunt casatorita cu spaniol de 5 ani si as vrea sa stiu care ar fii modul cel mai rapid si economic de a-mi renova buletinul sau pasaportul,din spania madrid,deoarece nu pot sa merg in romania,iar in harghita le-au spus la ai mei ca nu se pot face decat in persoana...este adevarat?? imi puteti oferii o solutie cat se poate de rapida si ieftina???? va multumesc:)
Nu puteti sa declarati ca nu sunteti casatorita si nu aveti copii pentru a obtine buletinul si apoi pasaportul, pentru ca ar fii o declaratie falsa. Nu va indic acest lucru. Luati-o usor ca le rezolvati incet pe toate, cu rabdare, oricum trebuie sa intrati in legalitate atat dvs. cat si copii dvs. sa aiba acte romanesti, ca dor sunt romani. Nu are nici o legatura cu cetatenia. Atat dvs. cat si copiii dvs. aveti cetatenia romana si spaniola daca ati obtinut-o.Copii dvs. oricum le au pe amandoua. Pasaportul nu il puteti obtine fara buletin sau fara CIP insotit de certificat de nastere.
in madrid cred ca sunt impreuna atat ambasada cat si consulatul,sau aproape una de alta nu mai stiu,dar in fin la care ar fii mai bine sa merg??? ca imi e tot una ca distanta?multumesc

nu,nu.nici nu mi-a trecut prin gand,sa fac asta deoarece cred in legile care ne conduc numai ca lipsa cunostintei despre toate acestea ma fac sa intreb atatea posibilitati...si imi este destul de urgent deoarece am gasit un loc bun de munca si era pentru a ma putea incadra cu contract de munca,nu mai muncesc de vreo 2 ani si peatunci aveam buletinul in vigoare,e doar criza care ma face sa caut un drum mai scurt si mai economic,cat despre actele romanesti ma bucur sa le pot mentine atat eu cat si copii dar nu stiam ca trebuiesc facute deoarece nu ni sa spus niciodata si sunt multi la fel ca mine,aici in zona asa ca am sa anunt pe toata lumea:)bineinteles ca le fac,deoarece sunt mandra de cetatenia mea desi viata m-a impins a ma schimba de tara,unde e Romania nu sunt celelalte pentru mine dar in fin am fost si pe la ambasada si nici acolo nu ne-au spus ca trebuiesc facute actele romanesti.va multumesc mult de tot pentru toate detaliile,

daca tot e asa de lunga povestea,Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa merg in tara sa le rezolv acolo direct si personal?ce ar trebuii sa duc cu mine in cazul in care merg?am nevoie si de certificatul de nastere al sotului?copii daca sunt nascuti aici trebuie sa scot si pentru ei certificatul de nastere?apoi imi inchipui ca trebuiesc traduse si omologate toate???unde ma sfatuiti sa le fac??
gi-jane2, moderator
Puteti rezolva toate problemele la sectia consulara din cadrul Ambasadei Romaniei la Madrid [ link extern ] :
1. Solicitati un titlu de calatorie (valabil 30 zile) pentru ca aveti si pasaportul si cartea de identitate expirate: [ link extern ]
2. In baza titlului de calatorie solicitati inscrierea casatoriei si obtinerea certificatului de casatorie romanesc: [ link extern ]
3. Solicitati pasaport cu dobandirea statutului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate (in felul acesta nu mai este necesar sa va reinnoiti cartea de identitate; veti preda CI expirata la ridicarea pasaportului): [ link extern ]
4. Dupa ce primiti pasaportul, solicitati inscrierea nasterii copiilor, obtinand pentru ei certificate de nastere romanesti: [ link extern ]
Solicitati inscrierea casatoriei si a nasterii copiilor la ambasada sau consulat, e acelasi lucru. Copii fiind mici, tinand cont de vreme e bine sa fiti alaturi de ei, deci incercati la Madrid. Dupa care veti solicita cartea de identitate sau dupa caz solicitati domiciliul in strainatate, cum doriti. Numai bine!:)
va multumesc mult,si va doresc numai bine