Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare: o persoana incadrata intr-un grad de handicap care beneficiaza de pensie de handicap este obligata sa adauge la pensia alimentara pentru copil si procent din aceasta pensie de handicap?
Va multumesc.
marushk, utilizator
Multumesc pentru orientare, elis. Sper sa imi fie de folos. Cineva imi spunea ca doar daca fac dovada veniturilor suplimentare ale paratului, pot cere si includerea lor in calcularea pensiei alimentare. Ce se poate face insa cu FF 2 care este un venit sporadic de-a lungul anului, insa sumele sunt considerabile? Dar cu venitul incasat de la Asociatia de proprietari pentru care nu pot face dovada, pentru ca nicio institutie nu ar elibera adeverinta de salariu solicitata de o terta persoana, adica de mine.
Toate bune.
Puteti cere de la asociatie cand aveti un dosar pe rol, cu un certificat de grefa de la instanta si o copie a incheierii de sedinta...
Sau face instanta adresa, depinde cat noroc aveti...

Pentzru marusk: da, pensia dv. e un venit (ca doar nu sunt bani care ies din buget, ci intra, vin in bugetul dv.) care are un caracter constant. Prin urmare, datorati procent si din ea.
Liliana Gradinaru, Avocat