avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... datorie la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

datorie la intretinere

daca te da asociatia de proprietari pe mana executorilor , ce se poate face?
sorin cercel a scris:

Proprietarul are DREPTUL de a refuza orice serviciu care incide direct asupra proprietatii (nu si a proprietatii comune) si este problema furnizorului cum face acest lucru.


Omiteti elementul esential ca proprietarul nu este parte semnatara in contractul juridic de furnizare servicii de utilitate publica
Adica proprietarul unui imobil situat intr-un condominiu detine obligatia legala sa se supuna prevederilor in vigoare in domeniu,respectiv Legea nr 230/2007 si norma acesteia HG nr 1588/2007,sa isi achite obligatiile aferente cotelor individuale calculate lunar si impuse in listele lunare de intretinere
Nu am cunostiinta si nu am parcurs pe forum informatia conform careia in temeiul legilor Comunitatii Europene,sa existe un precedent national,in care un proprietar sa fi fost scutit de la plata obligatiilor acumulate la cotele individuale de intretinere
Cel ce a pus intrebarea sta intr-un apartament in bloc,nu il are separat si racordat numai la
utilitati.Si asa are datorii trecute.Cine le plateste,ceilalti proprietari care formeaza asociatia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere furnizare apa florip florip Buna ziua, Poate asociatia de proprietari a unui bloc sa intrerupa furnizarea de apa intr-un apartament prin montarea unor robineti prin care sa sisteze ... (vezi toată discuția)
Debransare rau-platnici de la utilitati te055 te055 Locuiesc intr-un imobil cu contorizare separata pentru fiecare apartament a apei calde, apei reci si incalzirii. Imobilul are centrala proprie. Sunt multi ... (vezi toată discuția)
Conditii debransare pentru neplata invicta invicta Buna ziua Spuneti-mi va rog care sunt pasii pentru debransarea de la utilitati pe motiv de neplata. Sa va explic mai exact: la inceputul lunii aveam datorii ... (vezi toată discuția)