Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedarea caselor cu legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedarea caselor cu legea 10

Cu legea 10 am retrocedat terenul pe care am avut construita casa, dar cand am facut cererea am facut ptr retrocedare teren si contravaloare ptr imobil dar am primit doar terenul . Intrebarea mea este ce trebuie sa mai fac acum ptr a primi si banii ptr casa, daca se mai pot lua acesti bani si unde sau cui trebuie sa ma adresez? Va multumesc!
Vin cu amanunte: In dispozitia primita scrie asa: Analizand actele depuse la dosar si raportul comisiei interne de analiza constituita in baza dispozitiei nr 6269/17.12 2003, a primarului municipiului galati s-au constatat urmatoarele:
- imobilul teren si constructie revendicat a fost proprietatea lui //// conform actului de vanzare nrr....-
-imobilul a fost preluat de stat in baza ofertei de donatie
-imobilul teren nu poate si restituit in natura pe vechiul amplasament
- se poate atribui un teren in compensare..
-solicitanta are calitatea de persoana indreptatitaconform art........
- imobilul teren se incadreaza in prevederile art 2 lit c legea 10 2001 republicata
- ptr imobilul constructie demolat se va emite o dispozitie de acordare de despagubiri
In conformitate cu dispozitiile art 2 lit c si art 26 alin 1 din legea 10 ...privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 22 dec 1989 republicata
In temeiul art 68 alin1 art 115 alin 1 lit a din legea 215/2001 legea administratiei publice locale republicata si art.21 alin 4 din legea 10/2001 republicata
PRIMARUL MUNICIPIULUI .....DISPUNE:
ART 1 se acorda masuri reparatorii prin echivalent constand in atribuirea de teren in compansare, situat in ............
art 2-contractele de inchiriere dintre chiriasi si primaria municipiului.....inceteaza de drept incepand cu data punerii in posesie a noului proprietar prin semnarea de catre acesta a protocolului de predare - primire
atr 3- directia economica va opera diminuarea patrimoniului municipiului.... cu valoarea contabila a imobilului teren atribuit prin compensare
art 4 - directia gestiunea patrimoniului va opera radierea din evidenta patrimoniului municipiului..... a imobilului teren atribuit prin compensare
art 5 - prezenta dispozitie se aplica dupa i9ndeplinirea formalitatilor de publicitate imobiliara prevazute la art 25 alin 4 legea 10/2001 republicata care cad in sarcina beneficiarului atribuirii in compensare
art 6 cu aducerea la indeplinire a prezentei dispozitii se imputerniceste comisia constituita in acest scop
art 7- raportul nr 86 din 11 02,2009 intocmit de comisia interna de analiza constituita in baza dispozitiei nr.6269/17. 12 .2003 a primarului municipiului .... face parte integranta din prezenta dispozitie
art 8 Prezenta dispozitie poate fi atacata in justitie in termen de 30 de zile de la comunicare conform dispozitiilor art 26 alin 3 din legea 10 2001 republicata
art 9 prezenta dispozitie se comunica de catre serviciul revendicari:
- prefecturii judetului....
directiei economice
directiei de fiscalitate
directiei gestiunea patrimoniului
directiei urbanism
comisiei ptr punere in posesie
doamnei.......
DECI REFERITOR LA IMOBIL CONSTRUCTIE NU ESTE SPECIFICAT NIMIC . PUTEM MERGE IARA LA PRIMARIE SA CEREM SOLUTIONAREA CAZULUI SAU TREBUIE SA ACTIONAM IN JUDECATA?
VA MULTUMESC!
Imobilul constructie urmeaza a fi restituit prin echivalent in temeiul deciziei despre care se face vorbire chiar in actul pe care l-ati reprodus:

- ptr imobilul constructie demolat se va emite o dispozitie de acordare de despagubiri
In conformitate cu dispozitiile art 2 lit c si art 26 alin 1 din legea 10
...privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 22 dec 1989 republicata
In temeiul art 68 alin1 art 115 alin 1 lit a din legea 215/2001 legea administratiei publice locale republicata si art.21 alin 4 din legea 10/2001 republicata