avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident Ucidere din Culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident Ucidere din Culpa

Buna seara , as dori si eu parerea unor avocati specializati pe drep penal - accidente, Deci sunt cercetat intr-un dosar de ucidere din culpa din mai 2009 in care a decedat prietena mea in dreapta, am fost lovit de o masina care venea din fata acela a fugit , dar el la momentu respectiv nu a fost gasit, pe mine ma aruncat intr-un copac si prietena a decedat. Marea mea prostie eu in salvare fiind lovit la cap, taietura 10 cm la cap, zdruncinat , politaii erau tot pe mine sa dau declaratii declaratii, am suflat in alcooltestu 0 fiind rezultatu, mi s-au recoltat probe de sange toate au iesit negativ. Eu nu stiam ce sa declar nu am realizat cum sa intamplat accidentu nu stiam, cel din salvare soferu ma intrebat cum a fost? si eu am zis nu stiu si el cica zi si tu ca ti-a iesit un animal in fata si ai incercat sa-l ocolesti, eu asa am declarat la spital desi doctoru le-a zis politailor sa ma lase ca nu pot da declaratii deoarece imi facea perfuzie la o mana si cu o mana abia scriam aveam la gat pus suport dinacela ca eram suspect de ruptula la cervicala, pana la urma am dat declaratia asa , apoi dupa ce am iesit din spital si am vazut masina si urmele de pe masina si am pus cap la cap informatiile mi-am adus aminte cum am vazut masina din fata si ma lovit, am fost la politie am facut sa vina politai au venit au masurat urmele poze tot, si la 2 luni au gasit masina acestuia care ma lovit, acesta prima oara declara : Ca in momentu in care a trecut pe langa mine i sa parut un zgomot ,dar a oprit si na dat importanta. in a doua declaratie dupa ce a facut masuratori sa prelevat probe de pe ambele masini declara :Ca masina mea sa intersectat cu a lui, si eu in cea dea doua declaratie am spus de impact dar am spus ca mi sa parut si o umbra dupa impact care am zis ca o fi vreun animal.., dupa ce s-au luat probele de la masini s-au facut 2 expertize una fizica-chimica si una traseologica, in cea fizica chimica a relevat ca acestea prezentau caracteristici fizico-chimice asemanatoare , iar exp traseologica a relevat ca "striatiile au fost create prin acrosajul celor 2 vehicule".
Apoi s-a efectuat o expertiza tehnica : un expert dispus de politie (tras la sort) si un expert parte al meu : in care a reiesit ca acrosajul s-a produs la nivelul liniei discontinue ce separa sensurile de mers, apoi partea civila(parintii fetei) si cel care ma lovit au facut obiectiuni facundu-se un supliment la expertiza din care a reiesit ca masina mea se afla la 30 de cm de la linia discontinua pe partea mea, adica masina mea era pe banda normala de mers, apoi ei au mai cerut o expertiza si nu stiu cum procurorul a acceptat, desi expertul dispus direct de catre comisarul de la politie( fara sa fie tras la sort cum a fost prima oara) plus expertul meu parte acelasi ca la prima expertiza si expertul partii civile, desi expertul dispus de politie cu cel al partii civile au fost asociati in nu stiu ce firme prieteni la catarama . Au scos asa ca nu a fost acrosaj. Spune in cadrul expertizei ca de ce cei care au facut expertiza traseologica si fizico-chimica ca nu au zis ca sunt urme identice si de ce au zis cas urme asemanatoare, ca daca spuneau ca sunt urme identice confirmau acrosajul, si el crede ca nu a fost acrosaj. desi cel care ma lovit sustine ca ma atins expertu scoate ca nu ma atins? ?! dar cum se poate ca expertul meu parte a fost de acord cu prima expertiza dar si cu a doua expertiza. tin sa precizez ca cel care a facut prima expertiza dispus de politie a decedat ca oricum poate era intrebat si dansul.... Acum ce se mai poate face? eu bani de alta expertiza numai am , avocat am avut un var de-al tatalui care a iesit la pensie , dar ma mai indruma ce sa fac si cum sa fac....acum am depus un fel de obiectiuni.. dar ... ce pot sa ma astept ? tin sa precizez ca dosarul e inca la parchet politie din mai 2009.mai se poate face o expertiza la noi aici ? sau se trimite la INEC?cel de-al doilea expert precizeaza ca ar fi facut el niste masuratori pe niste masini asemanatoare... si ca nu prea se vede masuratorile facute de cei de la politie ca pozele sunt cam proaste .... va multumesc. ce mai pot face ?
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Multumesc pentru intelegere.
al3xn01 a scris:

Buna seara, revin si eu cu vechea mea problema dosarul penal in care sunt cercetat. am mai intrebat pe aici unele chestii despre acest dosar.
As dori si eu niste pareri de la domnii avocati respectiv doamnele avocate care au pledat in asemenea cauze.
Accidentul a fost in 2009 , anul acesta a facut 3 ani de zile si tot pe la parchet este. Prima oara se tragea tare sfoara sa ma scoata pe mine vinovat, ulterior dupa ce am iesit din spital impreuna cu tatal meu si la sfaturile unui var de-al tatalui care e avocat, am chemat criminalistii sa le arat ca am fost acrosat de o alta masina. s-au luat probe de la masina. si imediat sa gasit respectivul om, care isi si schimbase bara si aripa. S-au luat probe dupa masini si s-au trimis la bucuresti pt efectuarea unei expertize fizico-chimice si traseologice.
1. S-a facut o expertiza tehnica auto in care a iesit ca acrosajul s-a facut pe linia discontinua
2. Au depus obiectiuni, partea civila si celelat care ma acrosat si a iesit la supliment ca masina mea era pe banda normala de mers si ca el a intrat pe partea mea.
Prima expertiza a fost facuta de expertul dispus de politie + expertul meu parte
3. Au cerut o alta expertiza, s-a dispus sa se faca de un expert al politiei , un alt expert al partii civile si expertu meu parte care e acelasi din prima expertiza.
SURPRIZA aici in expertiza aceasta : expertul politiei nu ia in considerarea expertiza fizico chimica : ca in ea zice ca urmele sunt asemanatoare si nici pe cea traseologica in care zice ca URMELE AU FOST CREATE PRIN ACROSAJUL CELOR 2 vehicule. Si ca el crede ca nu a fost nici un acrosaj. Apoi cateva randuri mai jos crede ca poate a fost un mic acrosaj nici el nu stie cand e cand nu e. apoi iar zice ca nu e.
PLus ca am ramas si fara avocat ca cel care am avut s-a suspendat din barou ca vrea la pensie, sa stea linistit plus ca imi era si ruda ma lasat cand imi era mai greu. acum astazi am reusit sa ma inteleg cu un alt avocat dar nu stie dosaru asteptam sa vina procuroru din concediu.
Ati avut vreun caz cu expertiza fizico - chimica ?? si zice ca urmele sunt asemanatoare? e posibil ca procuroru sa dea la o parte expertiza a doua daca vede ca e in neregula ??? si sa se pronunte pe prima ? eu as vrea poate se pronunta pe aceasta, ca daca mai trimite si la INEC inca vreun an am inteles....ce parere aveti ??


ma scuzati. astept pareri.... poate expertul cel de-al doilea care a facut expertiza sa nu ia in considerare expertiza fizico-chimica, si cea traseologica? el zice ca nu crede ca el a facut niste masuratori pe niste masini asemanatoare si ar fi o diferenta in inaltime de cam 1 cm...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecut din martor si posibila victima in acuzat ema.pascalin ema.pascalin acum un an sotul meu conducea masina indreptandu-se spre casa si la acea ora (22.30) din sens opus era trafic intens. la un moment dat din coloana a iesit o ... (vezi toată discuția)
Accident rutier ucidere din culpa al3xn01 al3xn01 Buna seara va rog frumos sa ma ajutati si pentru ultima oara cu urmatoarea problema : eu sunt cercetat intr-un dosar de accident ucidere din culpa. Dosarul ... (vezi toată discuția)
Expertiza auto accident la inec bucuresti alexgg alexgg Buna seara , sunt cercetat intr-un dosar cu accident pentru ucidere din culpa. In acest dosar s-au facut : o prima expertiza auto + supliment + o expertiza ... (vezi toată discuția)