Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... La a doua interventie chirurgicala o sa mai beneficiez ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

La a doua interventie chirurgicala o sa mai beneficiez de concediu medical?

Sunt operat de hernie de disc.Am beneficiat de maximul de zile pentru incapacitate temporara de munca(273 zie).M-am intors la munca de 4 luni.Acum trebuie sa ma operez din nou(acelasi diagnostic-hernie de disc).Mentionez ca prima zi de concediu medical a fost 15 noiembrie 2010.Intrebarea mea este:Mai dispun de concediu medical dupa a doua interventie si daca da cat timp?Multumesc!
Sa stiti ca nu exista o astfel de speta reglementata,cel putin eu nu am intalnit-o pana in prezent,cu epuizarea integrala a perioadei de cm in ultimile 12 luni,adica omul fie se pensiona,fie incepea activitatea de aceea am si apreciat ca este mai bine sa va adresati direct comisiei de la Casa de Pensii.
Daca totusi vreti sa evitati pensionarea ,dar trebuie sa suportati acea interventie chirurgicala,acum,ma gandesc ca medicul chirurg v-ar putea elibera doar o adeverinta medicala ,care sa va serveasca la serviciu pt. motivarea absentelor.Alta solutie nu prea intrevad....