Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... definitivarea hotararii judecatoresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

definitivarea hotararii judecatoresti

Buna seara ,doresc o lamurire in ceea ce priveste:
suspendarea unei cauze in apelconform art.242 alin.2c.proc.civ.,pentru neprezentarea partilor,termenul de recurs este de un an de zile,dar apelantul parat doreste sa renunte la orice cale de atac ,cerand ramanerea definitiva a hotararii.Este posibil?
mai studiati art.244 alin 2
:offtopic: Interventie moderator
@ gelagina

Nu este dorita postarea mai multor mesaje consecutive in aceeasi discutie, cata vreme exista posibilitatea sa editati mesajul anterior (in cele 30 de minute cat puteti edita mesajul).

Sunt interzise: atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Incalcarea Regulamentului Forumului se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.