Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... parte vatamata accident auto din iunie 2010- nu stiu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

parte vatamata accident auto din iunie 2010- nu stiu ce sa mai fac

am avut un accident an iunie 2010 am 18 20 zile de la iml sa anceput urmarirea penala a vinovatului si nici pana acum nam fost la vreo instanta Am deschis si dosar de dauna si cei de la asigurari ma tot amana pe motiv ca nu au primit de la politie cine este persoana raspunzatoare de producerea accidentului daca sunt formulate plangeri penale ampotriva vinovatului daca actiunea penala a fost pusa /se pune an miscare din oficiu,conform prevederilor legale,precum si daca dodarul de cercetare penalaeste finalizat si an caz afirmativ care este propunerea organelor abilitate. Antre timp am fost personal la politie si cei de acolo au trimis dosarul la Parchetul de pe langa judecatoria constanta. Cei de la asigurari au cerut de aici rechizitoriul /rezolutiaemisa pentru acest eveniment.NU au mai primit raspuns nici pana azi desi au mai cerut asta de nnn ori .Antrebarea mea este daca pot termina cu dosarul de dauna fara aceste hartii si cum.Mentionez ca masina an care eram an timpul accidentului a avut dauna totala si sau luat bani pe ea antro luna.Deci ei stiu cine este vinovatul accidentului
Da.... intradevar daca accidentul a fost in 2010 o sa formulati acea cerere conform Ord. 5 / 2010 insa articolul este acelasi.
pentru vatamare corporala nu este bun nici unul din urmatoarele ordine ordin csa 14/2011 ordinul21/2009sau ordinul5/2010 nu e bun nici unul
Pentru "vatamare corporala" se va decide instanta si se vor achita sumele mentionate in hotarare.
Pentru a va recupera banii numai pentru autoturism conform dosarului de daune pe care l-ati deschis la societatea de asigurari .... inaintati cererea scrisa in baza art. 46. Nu are legatura cu hotararea instantei de judecata. Este o cerere de solutionare si totodata de despagubire pe cale amiabila inainte de hotararea instantei si va dati acordul scris ca ve-ti returna de indata suma acordata ca despagubire daca la finalizarea cercetarilor se va intoarce vinovatia asupra dumneavoastra.... ceea ce cred ca nu este cazul...

virgilctgil a scris:

pentru vatamare corporala nu este bun nici unul din urmatoarele ordine ordin csa 14/2011 ordinul21/2009sau ordinul5/2010 nu e bun nici unul

Insurance Logistics Team, Consultant asigurari