Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Un vecin m-a reclamat pentru tulburarea linistii si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Un vecin m-a reclamat pentru tulburarea linistii si ordinii publice si am fost citat la politie

Buna ziua,am primit acasa o citatie prin care sunt chemat la politie sa dau o declaratie cred, intr-un caz de contraventie,mai exact un vecin ma reclamat ca am tulburat linistea si ordinea publica(politia a venit atunci la fata locului si a constatat ca se daduse cu spray paralizant),din ce am auzit de la el ca se lauda,politistii spuneau de o amenda de 500 de ron si de legea 61/91.Citatia care a venit nu am luato pe"motiv"ca nu eram acasa si posta a trimiso inapoi la ei la Iasi,mentionez ca locuiesc in Suceava.Ce se poate intampla daca nu ma prezint?mai vin citatii?

ce e de facut?:D,martori nu am,el nu ma vazut dar banuiesc ca a declarat doar ca sa imi faca rau
Cornel Vasile, Consilier juridic
domiciliul din buletin e in suceava si am vb cu postasul sa se faca ca nu sunt acasa si sa o trimita inapoi la iasi,nu fac mijto,se poate da amenda in lipsa?
Depinde si de ce s-a scris pe returul citatiei ..... de ce nu mergeti la sectia de politie respectiva ? ....