Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile femeii crestine casatorita cu un musulman , ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile femeii crestine casatorita cu un musulman , copii rezultati din aceasta casatorie

Buna ziua . Ma numesc Debora si as vrea sa imi dati cateva sfaturi daca se poate . Am un prieten turc de religie musulmana de 2 ani de zile ,eu fiind crestin ortodox . Ceea ce doresc sa aflu este ce ar implica aceasta casatorie si ce religie ar avea copii rezultati daca eu nu mi-as schimba religia . Mentionez ca vreau sa ma casatoresc in Romania , dar totodata imi este putin teama de urmarile acestei casatorii. El nu este casatorit dar tot timpul imi vorbeste despre acest lucru .
Casatorindu-va conform legii romanesti nu exita probleme ”legale” Va puteti casatori linistita cu un musulman, fara sa va convertiti (nu puteti face cununie religioasa, doar atat)

Casatoria civila din RO este recunoscuta in Turcia in momentul in care veti inregistra certificatul de casatorie la ”starea civila” de acolo.

O mare importanta o are intelegerea intre dv si prietenul / sotul dv cu privire la religia copiilor... In caz ca ei vor fi musulmani ar putea interveni unele... divergente, sa le numesc astfel, privind ”drepturile femeii” Parintii trebuie sa se inteleaga cu privire la religia copiilor in asemenea cazuri.
Doar o opinie: cand va fi cazul, daca e posibil, incercati sa faceti in asa fel incat sa nasteti in RO

Nu va poate ”lua” copilul in caz de divort! Sunt femei divortate de musulmani si copiii (inclusiv baietii) sunt in intretinerea lor.

E posibil sa nu fiti acceptata in comunitate in caz ca veti locui in tara lui... dar depinde foarte mult de mentalitatea familiei din care el face parte...
Apoi: marturia femeii nu are aceeasi valoare ca marturia barbatului (ea e mai... putin crezuta); o femeie, intr-un tribunal musulman, va fi despagubita 50 % din cat ar primi un barbat in exact aceeasi situatie; mostenirea unei fete e mai mica decat este cea a fratelui ei; la mostenire nu vor fi chemati numai sotia supravietuitoare si copiii, ci si (posibil) alte rude; religia musulmana nu interzice contraceptia dar interzice categoric avortul.

avocat_lascoschi a scris:
Pe teritoriul Romaniei aveti drepturile intacte

O mentiune: in privinta mostenirii legea romaneasca se aplica numai pentru ceea ce detine el, in proprietate, pe teritoriul RO.

Aveti drepturi si in tara lui – dar, e drept, ceva-ceva mai restranse si restranse ceva mai mult in cazul in care va convertiti – ceea ce am inteles de la dv ca nu este in plan.
In ceea ce priveste copiii pe care-i duceti in tara de origine a tatalui din nou: nu sunt probleme cat timp intre dv si viitorul sot exista intelegere si exista ”minte libera”

Totul depinde de mentalitatea celor doi soti (si asa este in toate familiile din lume)

In ceea ce priveste faptul ca un musulman are dreptul la mai multe sotii... nu va faceti probleme: sunt din ce in ce mai putini acestia (in plus, pentru a primi aprobare sa aiba mai multe sotii trebuie sa indeplineasca anumite conditii financiare – sa dovedeasca faptul ca poate intretine mai multe sotii si pe copiii ce i-ar putea avea cu acestea)

Ca veni vorba despre Sharia si divort... Femeia de care sotul se desparte (pe alt motiv decat ca ar fi stearpa sau adulterina) primeste o despagubire de la fostul sot (dispozitie legala ce exista in legislatia asa-zis musulmana de ani buni, pe cand in RO abia a fost introdusa o dispozitie de gen :)
Contrar asteptarilor multora lucrurile evolueaza si n-ar mai trebui vazute numai in alb si negru.
trope_doi, utilizator
multumesc foarte mult pentru sfaturi am inteles ca biserica nu accepta cununia religioasa cu un musulman ,in schimb te poti cununa religios in moschee..daca fac acest lucru inseamna ca adopt religia lui ? Ma pot cununa religios in moschee fara sa ma afecteze,deci eu sa raman tot crestin ortodox?
trope_doi a scris:

Casatorindu-va conform legii romanesti nu exita probleme ”legale” Va puteti casatori linistita cu un musulman, fara sa va convertiti (nu puteti face cununie religioasa, doar atat)

Casatoria civila din RO este recunoscuta in Turcia in momentul in care veti inregistra certificatul de casatorie la ”starea civila” de acolo.

O mare importanta o are intelegerea intre dv si prietenul / sotul dv cu privire la religia copiilor... In caz ca ei vor fi musulmani ar putea interveni unele... divergente, sa le numesc astfel, privind ”drepturile femeii” Parintii trebuie sa se inteleaga cu privire la religia copiilor in asemenea cazuri.
Doar o opinie: cand va fi cazul, daca e posibil, incercati sa faceti in asa fel incat sa nasteti in RO

Nu va poate ”lua” copilul in caz de divort! Sunt femei divortate de musulmani si copiii (inclusiv baietii) sunt in intretinerea lor.

E posibil sa nu fiti acceptata in comunitate in caz ca veti locui in tara lui... dar depinde foarte mult de mentalitatea familiei din care el face parte...
Apoi: marturia femeii nu are aceeasi valoare ca marturia barbatului (ea e mai... putin crezuta); o femeie, intr-un tribunal musulman, va fi despagubita 50 % din cat ar primi un barbat in exact aceeasi situatie; mostenirea unei fete e mai mica decat este cea a fratelui ei; la mostenire nu vor fi chemati numai sotia supravietuitoare si copiii, ci si (posibil) alte rude; religia musulmana nu interzice contraceptia dar interzice categoric avortul.

avocat_lascoschi a scris:
Pe teritoriul Romaniei aveti drepturile intacte

O mentiune: in privinta mostenirii legea romaneasca se aplica numai pentru ceea ce detine el, in proprietate, pe teritoriul RO.

Aveti drepturi si in tara lui – dar, e drept, ceva-ceva mai restranse si restranse ceva mai mult in cazul in care va convertiti – ceea ce am inteles de la dv ca nu este in plan.
In ceea ce priveste copiii pe care-i duceti in tara de origine a tatalui din nou: nu sunt probleme cat timp intre dv si viitorul sot exista intelegere si exista ”minte libera”

Totul depinde de mentalitatea celor doi soti (si asa este in toate familiile din lume)

In ceea ce priveste faptul ca un musulman are dreptul la mai multe sotii... nu va faceti probleme: sunt din ce in ce mai putini acestia (in plus, pentru a primi aprobare sa aiba mai multe sotii trebuie sa indeplineasca anumite conditii financiare – sa dovedeasca faptul ca poate intretine mai multe sotii si pe copiii ce i-ar putea avea cu acestea)

Ca veni vorba despre Sharia si divort... Femeia de care sotul se desparte (pe alt motiv decat ca ar fi stearpa sau adulterina) primeste o despagubire de la fostul sot (dispozitie legala ce exista in legislatia asa-zis musulmana de ani buni, pe cand in RO abia a fost introdusa o dispozitie de gen :)
Contrar asteptarilor multora lucrurile evolueaza si n-ar mai trebui vazute numai in alb si negru.

Vis a vis de situatia cu minorul...cunosc o persoana care s-a judecat 3 ani si apoi nu am mai vazut-o...decat dupa inca 3 ani si nu a reusit sa isi mai aduca copii in tara...
Cazul este real...
Cu unul a reusit sa fuga peste granita dar ceilalti au ramas...

Incercati sa executati o hotarare judecatoreasca pronuntata in Romania in Turcia...in aceasta materie....
Daca apare cineva si ne spune ca a reusit asa ceva, nu ramane decat sa va dau dreptate...Troupe...insa pana atunci...este bine sa ia aminte la ce i-am scris...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Debora,
in momentul in care vi se cere sa va casatoriti in moschee si dv acceptati - inainte veti semna niste hartii - sunteti convertita si intrati sub imperiul legii musulmane.
In caz ca vi se spune altceva sa nu credeti - dar, vorba aceea: cand e vorba despre dragoste suntem capabili de aproape orice...
Evident, pe teritoriul RO nu vor exista probleme dar pe teritoriu musulman e posibil - in caz de neintelegeri intre soti...

**
Da, exista si cazuri cu "ghinion" pentru ca si copiii si femeia au intrat - sa zic asa - sub incidenta legii musulmane.
Debora, pana la ultima interventie, nu a mentionat un cuvintel despre faptul ca se va casatori - religios - la moschee...
si de ce trebuie neaparat sa te casatoresti? pt ca el sa obtina cetatenia romana? e putin complicat conflictul religiilor. din cate stiu pt ca am prieteni musulmani exista si casatoriile pe timp determinat oficiate in moschee ocazie in care tu semnezi un document prin care esti de acord cu toate conditiile impuse si daca nu stii limba oficiala araba poti sa ai probleme dupa. sfat:ai mare grija pt ca nu la toate popoarele " te iubesc" are aceeasi semnificatie. sper sa citesti si printre randuri. succes si sarbatori fericite.